Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Magda Gliszczyńska, Wojtek Sałek
Patron dnia: 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela
Radio Plus Radom /RADOM/Warto badać krew?

Wiadomości z Radomia

Warto badać krew?

23 kwiecień 2019 / Tekst

Dla jednych badania krwi to zdjęcie z siebie odpowiedzialności za swoje zdrowie, inni radzą, by chociaż raz w roku zrobić morfologię. Pewne jest, że o zdrowie trzeba dbać. 

Warto badać krew?
fot. pixabay.com (Antonio_Corigliano)

Morfologia to podstawowe badanie, które może zlecić każdy lekarz rodzinny. Polega ono na pobraniu kilku mililitrów krwi. Wynik jest już tego samego albo następnego dnia. Badanie morfologiczne krwi obejmuje oznaczenie liczby elementów morfotycznych krwi oraz ocenę pewnych cech ich budowy. Wyniki badania - oprócz wartości poszczególnych parametrów - zawierają także przedział prawidłowych wartości. Często obok wyniku parametru umieszczana jest strzałka. Jeśli jej grot skierowany jest w dół - mierzona wartość znajduje się poniżej normy, jeśli do góry - zmierzona wartość jest wyższa niż górna granica normy.

Zdaniem lekarza rodzinnego Wojciecha Pacholickiego ważniejsze od badań krwi są zdrowa dieta, aktywność fizyczna i konsultowanie z lekarzami jakichkolwiek niepokojących sygnałów. Nie wolno natomiast zapominać o badaniach cukru i cholesterolu, ale także kontrolnych badaniach nie laboratoryjnych, takich jak mammografia, kolonoskopia czy gastroskopia. - Nie ma powodu, żebyśmy na zapas robili sobie rozmaite badania z krwi, bo najczęściej dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa - badanie wyszło dobrze, a to wcale nie wyklucza choroby. Po drugie wykonując badania zdejmujemy z siebie odpowiedzialność - uważamy, że już zadbaliśmy o swoje zdrowie, bo zrobiliśmy morfologię - mówi dr Wojciech Pacholicki:

Częstotliwość wspomnianych badań kontrolnych jest również kwestią indywidualną: 

Innego zdania jest Marcin Gradowski - lekarz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Jak podkreśla warto jest przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania: morfologię, poziom glukozy, elektrolitów czy badania w kierunku tarczycy. - One umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych chorób przewlekłych. Dzięki temu wiemy, że musimy się leczyć. morfologia informuje nas m.in o alergiach, infekcjach, a nawet chorobie nowotworowej:

A co na to radomianie? Jedni badają się regularnie, inni stronią od igły: 

W badaniach - jak we wszystkim - potrzebny jest zdrowy rozsądek. Nie ma potrzeby badać krwi co kwartał, ale odkładanie ich na kolejne lata na pewno nie przyniesie pozytywnych efektów.  

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4