Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Więcej niż szkoła

Wiadomości z Radomia

Więcej niż szkoła

04 marzec 2019 / Tekst

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna w Radomiu obchodziła dziś swoje 25-lecie.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Szkoła integracyjna nr 41 powstała 1 lipca 1993 roku. 15 października placówka rozpoczęła funkcjonowanie według autorskiego programu pracy szkoły opracowanego przez dyrektor Halinę Marciniak.

Jan Rychlicki, obecny dyrektor szkoły w swoim występieniu przekonywał, że placówka to nie tylko edukacja, ale przede wszystkim społeczność.

- Zawsze najważniejszy w niej był i pozostanie uczeń. Nasz patron Jan Paweł II powiedział: "Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo. Projektem, który nieustannie się urzeczywistnia. Przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta". Dzieci i uczniowie to nasz największy skarb - mówił dyrektor Rychlicki.

Początki szkoły i trudności związane z utworzeniem placówki wspomina Halina Marciniak, która była dyrektorką przez 20 lat.

- Było bardzo trudno. Te marzenia po moich 20 latach tu spełniły się. Teraz mam życzenia, żeby przetrwała idea, którą stworzyłam tu. Żeby dzieci niepełnosprawne miały swoje miejsce, a dzieci bardzo zdolne i zdrowie pomagały im w tym - mówi Halina Marciniak.

Do szkoły integracyjnej nr 14 chodzą lub chodziły dzieci przedstawicieli władz samorządowych. M.in. Rafała Rajkowskiego, wicemarszałka województwa mazowieckiego.

- Od samego początku zostałem bardzo mocno zintegrowany z tą szkołą. Miałem kilka okoliczności, które wspominam szczególnie, choćby "Nasercowe Śpiewanie" - mówił.

Sławomir Adamiec, dyrektor generalny w ministerstwie edukacji narodowej, przyznał, że jego córka, która jest absolwentką PSP 14, wspomina placówkę ze szczególną nostalgią.

- Dla mnie ta szkoła jest promieniującym miejscem, gdzie wszyscy powinniśmy uczyć się dobra i służenia drugiemu człowiekowi - mówił dyrektor Adamiec.

Szkoła to przede wszystkim uczniowie. Obecni chwalą aspekt integracyjny.

Jubileusz uświetniły występy artystyczne z udziałem uczniów i nauczycieli szkoły.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4