Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Wigilia dla samotnych ma sens tylko w Wigilię

Wiadomości z Radomia

Wigilia dla samotnych ma sens tylko w Wigilię

13 grudzień 2017 / Tekst

24 grudnia odbędzie się w Radomiu po raz pierwszy "Wigilia dla samotnych". Będzie tak jak w domu, tylko "rodzina" będzie znacznie liczniejsza.

Wigilia dla samotnych ma sens tylko w Wigilię
fot. Radio Plus Radom

"Wigilia dla samotnych" to inicjatywa Mikołaja Rykowskiego z Katowic, założyciela fundacji Wolne Miejsce. - 18 lat temu zaprosiliśmy do domu jednego człowieka - samotnego sąsiada na tzw, wolne miejsce. Kiedy przyszedł do nas okazało się, że zniknął smutek widoczny codziennie na jego twarzy. Nam nic nie ubyło, tylko trochę jedzenia, a atmosfera była bardzo świąteczna. Powiedzieliśmy mu, że zawsze to wolne miejsce będzie na niego czekać.  Zapytał się, czy może tę dobrą wieść rozpowiedzieć na osiedlu. Tak zaczęły do nas przychodzić kolejne osoby. Nie zmieściliśmy się już w mieszkaniu, to moja restauracja przez 3 lata gościła takich wigilijnych gości - mówi o początkach Mikołaj Rykowski. Od 2012 roku "Wigilia dla samotnych" przeniosła się do dużych hal. Obecnie inicjatywa obecna jest w kilkunastu miastach w Polsce, ale także np. w Kanadzie, Brazylii, Białorusi, czy na Ukrainie. W tym roku dołącza Radom i Wrocław.

"Wigilia dla samotnych" nie jest kolejnym spotkaniem opłatkowym. Żadne, choćby najlepiej zorganizowane, nie jest odpowiedzią na samotność. Problem samotności w Wigilię polega na tym, że nie można przełamać się z nikim opłatkiem, nie można zaśpiewać wspólnie kolędy, a nawet tradycyjna potrawa wigilijna traci swój smak spożywana w pojedynkę. Smutek pogłębia częstokroć kontrast z tym, co dzieje się w tym dniu w innych domach, z szeroką rozumianym świątecznym klimatem. "Wigilia dla samotnych" to jednak wieczerza wigilijna z prawdziwego zdarzenia. Jest modlitwa, opłatek, życzenia, śpiew kolęd, potrawy wigilijne, prezenty i przede wszystkim spragnieni życzliwości ludzie.

Radomska wigilia rozpocznie się o godz. 15 w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Kościuszki. Drzwi zostaną otwarte już godzinę wcześniej. Zaproszeni są wszyscy. Wyjątkiem są nietrzeźwi. Przygotowania wkraczają w decydującą fazę. Obecnie najbardziej potrzebni są wolontariusze. Na razie zgłosiło się kilkanaście osób, przede wszystkim ludzie młodzi. O motywach takiej aktywności opowiedzieli nam: Daria Boduła i Ernest Nowak.

W przedsięwzięcie zaangażował się też Kameralny Chór Mieszany im. bpa Jana Chrapka w Radomiu. Rozmawialiśmy z Dariuszem Nowakowskim oraz Lidią i Andrzejem Piętami.

Chętni do wigilijnego wolontariatu mogą zgłaszać się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie: 608 487 904 lub za pośrednictwem facebooka. W środę 20 grudnia o godz. 18 odbędzie się ostatnie spotkanie wolontariuszy w szkole podstawowej nr 28 przy ul. Jaracza.

Nie trzeba się już martwić natomiast o potrawy na stole wigilijnym. Kucharki z Arki przygotują m.in. czerwony barszcz, kapustę z grochem, sałatki warzywne, potrawy rybne. Dyrektor ZDZ w Radomiu Katarzyna Kołodziejska zobowiązała się, że uczniowie przygotują ciasta na "Wigilię dla Samotnych". Hurtownia Seliga zadeklarowała, że przekaże warzywa. Organizatorzy czekają jeszcze na sponsora ryb. Koordynator "Wigilii dla samotnych" w Radomiu Zbigniew Ciesielski.

 "Wigilii dla samotnych" w Radomiu patronuje Radio Plus Radom.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4