Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 21 listopada - św. Gelazy I, papież
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 21 Lis 2017

    Pochmurno 3°C 0°C

  • 22 Lis 2017

    Chwilowe opady deszczu 3°C 0°C

Radio Plus Radom /RADOM/Witold Gombrowicz zasiądzie w Radomiu

Wiadomości z Radomia

Witold Gombrowicz zasiądzie w Radomiu

11 wrzesień 2017 / Tekst
fot. radom.pl

Jeszcze w tym roku na radomskim deptaku stanie rzeźba Witolda Gombrowicza. Wybrany został zwycięski projekt rzeźby przedstawiającej postać Witolda Gombrowicza w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miejski.

Rzeżba ustawiona będzie między ogrodzeniem kościoła garnizonowego, a kamienicą przy Placu Konstytucji 3 Maja 5.

Do konkursu zgłoszone zostały cztery projekty. Najlepszy zaprezentowała firma z Gliwic. W ocenie kapituły zwycięski projekt najlepiej spośród złożonych prac spełniał założenia programowe i wytyczne ujęte w regulaminie. Przede wszystkim najlepiej nawiązuje on do pisarza. Rzeźba będzie miała realistyczną formę, uwzględni również osobowość, a także cechy charakterystyczne dla wizerunku Witolda Gombrowicza.

- Cieszę się, że kolejny zacny człowiek związany z Radomiem zostanie uhonorowany w ten sposób i na stałe postać Witolda Gombrowicza zostanie umieszczona w przestrzeni miejskiej. To piękny i symboliczny gest na zakończenie festiwalu „Opętani Literaturą” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. - mówi wiceprezydent Radomia - Konrad Frysztak i dodaje: - Jestem przekonany, że już niedługo Witold Gombrowicz na stałe zasiądzie na ulicy Żeromskiego i będzie obserwował świat, a my będziemy mogli chwalić się tą postacią i zachęcać ludzi do zapoznania się z jego twórczością.

Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 roku w Małoszycach koło Opatowa. Wczesne dzieciństwo (do 1911 roku) spędził w Małoszycach i Bodzechowie, później rodzina przeniosła się do Warszawy. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł magistra obronił w 1927 roku. Witold Gombrowicz w latach 1924 – 1939 regularnie przyjeżdżał do Wsoli koło Radomia, gdzie przygotowywał się do egzaminów, odpoczywał, uprawiał sport, podkochiwał się w sąsiadce z Bartodziejów, wreszcie pisał m.in. fragmenty „Ferdydurke”.

We Wsoli mieści się obecnie Muzeum im. Witolda Gombrowicza. W Teatrze Powszechnym w Radomiu od 1993 roku jest organizowany Festiwal Gombrowiczowski. Pisarz jest też patronem Nagrody Literackiej ustanowionej przez radomski samorząd.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 8 24
GKS Katowice 8 17
Indykpol AZS Olsztyn 8 16
Trefl Gdańsk 8 15
PGE Skra Bełchatów 7 15
Cuprum Lubin 9 14
Jastrzębski Węgiel 8 14
Espadon Szczecin 8 14
ONICO Warszawa 9 14
Asseco Resovia Rzeszów 8 13
MKS Będzin 9 10
Cerrad Czarni Radom 8 10
Łuczniczka Bydgoszcz 8 10
Dafi Społem Kielce 8 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 4
BBTS Bielsko-Biała 9 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA