Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Witryna Radomskiego Czerwca na placu Corazziego

Wiadomości z Radomia

Witryna Radomskiego Czerwca na placu Corazziego

29 czerwiec 2019 / Tekst

Spotkania z uczestnikami robotniczego protestu, przejażdżka legendarnym autobusem "ogórkiem", wystawy, słowem – plenerowa lekcja historii. W Radomiu przed Urzędem Miejskim po raz kolejny odbył się piknik historyczny "Witryna Radomskiego Czerwca'76".

Witryna Radomskiego Czerwca na placu Corazziego
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Podczas pikniku można było nabyć gadżety związane z obchodami rocznicy Radomskiego Czerwca'76. Ten punkt cieszył się sporym zainteresowaniem, a uczestnicy imprezy chętnie zakładali koszulki "Zaczęło się w Radomiu". Prowadzone były przejażdżki zabytkowymi autobusami, młodzież zachęcała do zagrania w "planszówki", a o oprawę muzyczną z lat 80. zadbali młodzi artyści z Radomia. 

Podczas pikniku można było również obejrzeć wystawy zdjęć z tamtych dni, spotkać się z uczestnikami protestu i posłuchać ich wspomnień. Wśród nich był Marek Jacek Siedlecki – członek zarządu stowarzyszenia Radomski Czerwiec'76. - Rozruchy były dla nas nadzieją, tylko siłą mogliśmy pokazać swój sprzeciw – wspomina i dodaje: - Pamiętam każdą minutę z tamtego dnia, tego nie da się zapomnieć. Ale pomimo tego bólu, który mieliśmy na swoich plecach, byliśmy szczęśliwi, że pokazaliśmy Polsce i światu, że nie jesteśmy anonimowi: 

 

Uczestnicy mogli również zobaczyć rozpowszechniane w podziemiu cegiełki banknotopodobne. Celem ich wydawania było uzyskanie środków na działalność opozycyjną, przydawały się również w celach propagandowych. Każdy mógł także otrzymać okolicznościowy banknot – mówi Józef Kwatek z radomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego:

 

Radomianie przyznają, że podobnych wydarzeń powinno być więcej i chwalą imprezę:

Podczas pikniku prowadzona była również zbiórka krwi, udało się zebrać ponad 10 litrów tego cennego leku.

Piknik "Witryna Radomskiego Czerwca'76" był jednym z elementów obchodów 43. rocznicy robotniczego protestu w Radomiu. Trwające od 15 czerwca obchody zakończą się w niedzielę, 30 czerwca koncertem radomskiej grupy JMS i Proletaryat. Koncert na placu Corazziego, start o godz. 17.00.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4