Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /RADOM/Wkrótce przekazanie tytułu dla Radomia

Wiadomości z Radomia

Wkrótce przekazanie tytułu dla Radomia

11 styczeń 2019 / Tekst

19 stycznia nastąpi uroczyste przekazanie miastu tytułu "Radom Stolicą Kultury Mazowsza w 2019 roku". Tego dnia o godzinie 18.00 rozpocznie się koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej w sali koncertowej Urzędu Miejskiego.

www.radom.pl
www.radom.pl

Przez cały rok Radom zaprosi na wydarzenia o charakterze lokalnym i ogólnopolskim m.in. „Zawieruchy radomskie” (udziałem kapel i artystów muzyków z regionu radomskiego), „Radom art. Night” (wydarzenie w przestrzeni miejskiej), piknik historyczny „Radom Jagiellonów”, czy „Anima Urbis” (nocny spacer po mieście). Będą też: spotkania z kulturą żydowską "Ślad", konferencja "Radom w w czasie drugiej wojny światowej, "Kaziki", Nagroda Literacka Miasta Radomia oraz Staropolskie Kolędowanie - Festiwal Kolęd i Pastorałek.

Wydarzenia zaproponowane przez miasto są przedsięwzięciami cyklicznymi, które zdążyły już zyskać popularność. Gmina otrzymała na realizację projektu wsparcie od samorządu mazowieckiego w wysokości 100 tys. zł.

Przypomnijmy, że inspiracją Stolicy Kultury Mazowsza była Europejska Stolica Kultury. Samorząd Województwa Mazowieckiego co roku rozpatruje wnioski mazowieckich starostw z rocznymi programami imprez kulturalnych organizowanych w mieście powiatowym oraz w sąsiadujących gminach. Następnie komisja powołana przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz marszałka przeznacza środki finansowe, które wybrany powiat rozdysponowuje na własny program kulturalny. Przyjęło się również organizowanie przez kolejnych gospodarzy uroczystości otwarcia i zakończenia projektu. Tradycją jest przekazywanie kolejnym laureatom przez swoich poprzedników symbolicznego klucza „Stolicy Kultury Mazowsza”.

Natomiast ubiegając się o status kulturalnej stolicy Mazowsza, Radom dodatkowo będzie chciał zaakcentować trzy aspekty:

1. Bogactwo historyczne miasta

- uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 został ustanowiony Rokiem Unii Lubelskiej. W całej Polsce celebrowana będzie unia między Polską a Litwą. Radom miał w niej swój wielki udział. To w Radomiu właśnie została podpisana przez 49 panów polskich unia wileńsko-polska, która oddała dożywotnio rządy na Litwie Witoldowi jako wielkiemu księciu z zachowaniem dla Władysława Jagiełły władzy zwierzchniej. W związku z tym Radom będzie chciał przypomnieć o znaczeniu, jakie odgrywał na przestrzeni XV-XVII wieku (rządy królewicza Kazimierza Jagiellończyka z Radomia, złożenie hołdu lennego królewiczowi przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, obrady sejmu i uchwaleni konstytucji Nihil novi oraz zatwierdzenie „Statutu Łaskiego” – pierwszego zbioru praw państwa polskiego, Radom jako siedziba Koronnego Trybunału Skarbowego). Będą temu służyły Kaziki - doroczne święto patrona miasta z popularnym testem wiedzy o mieście, wystawami, koncertami młodzieży z Litwy oraz czerwcowy piknik historyczny „Radom Jagiellonów” na terenie Miasta Kazimierzowskiego, który przywoła zdarzenia z Radomia czasów Renesansu.

- 90 rocznica wybuchu II Wojny Światowej skłania do szczególnego upamiętnienia wydarzeń w Radomiu w latach 1939-1945. Zwłaszcza, że cały czas analizy i popularyzacji wymagają takie fakty, jak udział ponad stu radomian w Powstaniu Warszawskim, rola Radomia jako stolicy dystryktu radomskiego w Generalnym Gubernatorstwie i siedziby asów niemieckiego kontrwywiadu, zamachy na hitlerowców w 1942 i 193 r. Radomski Firlej jest drugim co do wielkości po warszawskich Palmirach miejscem kaźni Polaków podczas okupacji hitlerowskiej. W 2019 roku planowana jest kompletna renowacja i przebudowa kwatery wraz z pomnikiem, poświęconych tym tragicznym wydarzeniom. Planowane jest też odsłonięcie w centrum miasta pomnika Armii Krajowej Okręgu Radomsko- Kieleckiego, czego inicjatorami są inicjatorzy organizacje kombatanckie. Będzie to pretekst do przeprowadzenia konferencji naukowej, plenerowych imprez historycznych ( w tym „Anima Urbis”), wystawy plenerowej, specjalnej edycji Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” oraz promowania wydanej pod koniec 2018 roku pełnej monografii Radomia w czasie wojny autorstwa Sebastiana Piątkowskiego „Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej”.

2. Bogactwo kulturowe regionu radomskiego

- w ciągu ostatnich trzech lat udało się w Radomiu zintegrować środowisko, które rozumie i popularyzuje olbrzymią wartość kulturową, jaką jest bogata i oryginalna muzyka tradycyjna regionu radomskiego. W 2019 roku kontynuowane będą więc spotkania i warsztaty taneczne „Zawirowania radomskie”, rozwijany będzie też czerwcowy festiwal „Zawieruchy radomskie”, z udziałem kapel i artystów muzyków z regionu radomskiego. Stałymi współorganizatorami oraz gośćmi festiwalu są młodzi tancerze i muzycy z całej Polski, którzy chcą zachować i kultywować zanikające tradycje muzyczne radomszczyzny. Co istotne, w projekt ten angażują się instytucje organizacje pozarządowe z Radomia i całego Mazowsza.

- przeglądów i festiwali, podczas których wykonywane są kolędy, jest w Polsce wiele. Ogólnopolski Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” wyróżnia fakt, iż popularyzuje on kolędę i pastorałkę staropolską, niesłusznie zapomniane piękne teksty i muzykę. Co roku przez sito eliminacji przechodzi około 1500 uczestników z dziewięciu rejonów. Finałem jest grudniowy koncert, popularyzujący nie tylko bogactwo polskiej kolędy i pastorałki ale i zróżnicowanie ich wykonania w różnych regionach kraju.

3. Obecną pozycję Radomia w kulturze kraju

- Nagroda Literacka Miasta Radomia wraz z Radomskimi Targami Wydawnictw Regionalnych to świetna okazja to prezentacji tego co w mieście się dzieje i jak się o nim pisze. Nagroda wyróżnia wydane w ciągu ostatnich dwóch lat książki, związane z Radomiem poprzez autora lub treść książki. Targi są okazją do spotkań wydawców, autorów,, patronów sztuki z całego regionu.

- Radom aRt Night to nowa inicjatywa. Ma być to interdyscyplinarne wydarzenie, które odbywać się będzie w godzinach wieczornych i nocnych w przestrzeni miejskiej, m.in. w muszli koncertowej w Parku Kościuszki, w mini amfiteatrze w Parku Leśniczówka, na Placu Jagiellońskim, na Rynku czy też na deptaku. Nocne wydarzenia kulturalne od lat cieszą się dużą popularnością, co pokazuje m.in. przykład Nocy Muzeów. Radom aRt Night to noc pełna doznań wizualnych i słuchowych. W trakcie imprezy na uczestników będą czekać m.in. performance i koncerty w nocnych, shoegazeowych i ambientowych klimatach, które zapewnią doskonałe tło wydarzenia. W parku zabrzmi także muzyka klasyczna. W przestrzeni miejskiej – na placach czy na deptaku – zaprezentują się teatry plenerowe, teatr ognia. Przygotowane zostaną też wystawy plenerowe, idealne do oglądania po zmroku.

Pozycję Radomia w kulturze kraju zaznaczać też będą oczywiście wymienione już wydarzenia, takie jak obchody Czerwca 76, Nagroda Literacka Witolda Gombrowicza, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego Arboretum, Radom Fashion Show, Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję, Radomski Festiwal Jazzowy czy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4