Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Wolontariusz i Klub Roku wybrani!

Wiadomości z Radomia

Wolontariusz i Klub Roku wybrani!

05 grudzień 2018 / Tekst

Hubert Banasik został Wolontariuszem Roku, a wolontariat z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34 w Radomiu - Klubem Roku. W Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego odbyła się coroczna gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. 

Wolontariusz i Klub Roku wybrani!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 32 lat, a jego celem jest uhonorowanie wszystkich, którzy niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym. "Arkowy" wolontariat działa od osiemnastu lat. W dwutysięcznym roku liczył od sześćdziesięciu do około stu osób. Dziś pod jego skrzydłami działa ponad tysiąc wolontariuszy skupionych w Szkolnych Kołach Wolontariatu. "Arka" to cztery siedziby, współpraca z wolontariuszami zza granicy, wiele inicjatyw i projektów. - Nasi wolontariusze robią fantastyczne rzeczy - przekonuje Ewa Kamińska - wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka":

W Międzynarodowym Dniu Wolontariatu nie zabrakło podziękowań tym, którzy swoim zaangażowaniem tworzą grupy, pomagają potrzebującym i dzielą się radością. Kulminacyjnym punktem środowej gali było rozstrzygnięcie konkursu na wolontariusza i klub roku. Kluby i wolontariusze mieli przygotować filmiki opowiadające o swojej działalności. Na ich podstawie kapituła wybierała laureatów. - Kapituła była zgodna jeśli chodzi o wybór Klubu i Wolontariusza Roku - zapewnia Ewa Kamińska.

Wolontariuszem Roku 2018 został 16-letni Hubert Banasik. Hubert formalnie wolontariuszem "Arki" jest od czwartej klasy szkoły podstawowej, nieformalnie z Centrum związany był o wiele wcześniej. To dzięki siostrze Agnieszce, która pokazała mu tajniki wolontariatu, zaszczepiła w nim pasję. Teraz Hubert uczy się w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. Jest liderem wolontariatu, bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez "Arkę", a także pomaga niewidomej pani Ewie.

Tytuł Klubu Roku 2018 trafił do Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu działającego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 34 w Radomiu. Klub liczy około pięćdziesięciu osób.

                                

Wolontariusze opiekują się czworgiem niepełnosprawnymi dzieci pracowników szkoły, biorą udział w różnego rodzaju zbiórkach i wydarzeniach charytatywnych. Aktywnie włączają się również w działalność "Arki". - Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nas potrzebują - przepisem na sukces jest zwarta grupa, życzliwość i wsparcie - mówi Joanna Kaliszewska - opiekun wolontariuszy i wyjaśnia: - Nasz filmik pokazuje to, co robimy - spotkania z naszymi podopiecznymi. I to jest piękne!

 Dumy w laureatów nie kryje wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34 - Iwona Wilk: 

 Wolontariuszki Julia Piszczek i Marysia Rzewuska cieszą się, że wysiłek grupy został doceniony: 

Nagrodę Wolontariusza Roku 2018 wręczył Biskup Radomski Henryk Tomasik. - Wolontariat jest piękną cechą polskiego społeczeństwa - wyraża postawę wiary wypowiadającej się przez miłość bliźniego. To piękny znak, znak nadziei - zauważa ksiądz biskup Tomasik:

 

- Jesteśmy niezmiernie dumni, że w Radomiu wolontariat funkcjonuje tak pięknie - w każdej grupie społecznej - cieszy się wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, który wręczał nagrodę Klubu Roku 2018:

 

Na Galę przyjechali wolontariusze z kół działających przy "Arce". Wśród świętujących Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Sali Koncertowej były wolontariuszki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Radomiu. Julia Jusiewicz, Kaja Kalita, Julia Drab i Maria Kordula opowiedziały o tym, dlaczego warto jest być wolontariuszem, a także jaki powinien być dobry wolontariusz: 

Podczas uroczystej gali obok nagród, podziękowań i występów był również czas na podsumowania. Agnieszka Brzeska-Pająk opowiedziała, jak wyglądał mijający rok, podczas którego wolontariusze realizowali projekt w ramach FIO "Przestrzeń działania". Okazuje się, że ta przestrzeń jest ogromna - od lokalnych akcji, przez różnego typu działania na szerszą skalę, aż po szkolenia w Zakopanem. Działalność podejmowana przez wolontariuszy nie daje się zaszufladkować - działali m.in. przy zbiórkach żywności, wspierali organizowane w Radomiu biegi, otwierali się na seniorów, pomagali zwierzętom.

Gala była również momentem do zapoznania z działalnością Centrum Wolontariatu Międzynarodowego. W placówce przy Kelles-Krauza 19 od 2016 roku działają wolontariusze z zagranicy. Obecnie są tu cztery osoby - dwoje Hiszpanów i dwoje Turków. - To nauka języka i kultury - mówi Ewa Kamińska - wiceprezes "Arki": 

Podczas gali zaprezentowali się również laureaci konkursu "Arka ma talent".  

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4