Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 23 lutego - św. Polikarp, biskup i męczennik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/Wolontariusz i Klub Roku wybrani!

Wiadomości z Radomia

Wolontariusz i Klub Roku wybrani!

05 grudzień 2018 / Tekst

Hubert Banasik został Wolontariuszem Roku, a wolontariat z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34 w Radomiu - Klubem Roku. W Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego odbyła się coroczna gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. 

Wolontariusz i Klub Roku wybrani!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 32 lat, a jego celem jest uhonorowanie wszystkich, którzy niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym. "Arkowy" wolontariat działa od osiemnastu lat. W dwutysięcznym roku liczył od sześćdziesięciu do około stu osób. Dziś pod jego skrzydłami działa ponad tysiąc wolontariuszy skupionych w Szkolnych Kołach Wolontariatu. "Arka" to cztery siedziby, współpraca z wolontariuszami zza granicy, wiele inicjatyw i projektów. - Nasi wolontariusze robią fantastyczne rzeczy - przekonuje Ewa Kamińska - wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka":

W Międzynarodowym Dniu Wolontariatu nie zabrakło podziękowań tym, którzy swoim zaangażowaniem tworzą grupy, pomagają potrzebującym i dzielą się radością. Kulminacyjnym punktem środowej gali było rozstrzygnięcie konkursu na wolontariusza i klub roku. Kluby i wolontariusze mieli przygotować filmiki opowiadające o swojej działalności. Na ich podstawie kapituła wybierała laureatów. - Kapituła była zgodna jeśli chodzi o wybór Klubu i Wolontariusza Roku - zapewnia Ewa Kamińska.

Wolontariuszem Roku 2018 został 16-letni Hubert Banasik. Hubert formalnie wolontariuszem "Arki" jest od czwartej klasy szkoły podstawowej, nieformalnie z Centrum związany był o wiele wcześniej. To dzięki siostrze Agnieszce, która pokazała mu tajniki wolontariatu, zaszczepiła w nim pasję. Teraz Hubert uczy się w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. Jest liderem wolontariatu, bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez "Arkę", a także pomaga niewidomej pani Ewie.

Tytuł Klubu Roku 2018 trafił do Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu działającego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 34 w Radomiu. Klub liczy około pięćdziesięciu osób.

                                

Wolontariusze opiekują się czworgiem niepełnosprawnymi dzieci pracowników szkoły, biorą udział w różnego rodzaju zbiórkach i wydarzeniach charytatywnych. Aktywnie włączają się również w działalność "Arki". - Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nas potrzebują - przepisem na sukces jest zwarta grupa, życzliwość i wsparcie - mówi Joanna Kaliszewska - opiekun wolontariuszy i wyjaśnia: - Nasz filmik pokazuje to, co robimy - spotkania z naszymi podopiecznymi. I to jest piękne!

 Dumy w laureatów nie kryje wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34 - Iwona Wilk: 

 Wolontariuszki Julia Piszczek i Marysia Rzewuska cieszą się, że wysiłek grupy został doceniony: 

Nagrodę Wolontariusza Roku 2018 wręczył Biskup Radomski Henryk Tomasik. - Wolontariat jest piękną cechą polskiego społeczeństwa - wyraża postawę wiary wypowiadającej się przez miłość bliźniego. To piękny znak, znak nadziei - zauważa ksiądz biskup Tomasik:

 

- Jesteśmy niezmiernie dumni, że w Radomiu wolontariat funkcjonuje tak pięknie - w każdej grupie społecznej - cieszy się wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, który wręczał nagrodę Klubu Roku 2018:

 

Na Galę przyjechali wolontariusze z kół działających przy "Arce". Wśród świętujących Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Sali Koncertowej były wolontariuszki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Radomiu. Julia Jusiewicz, Kaja Kalita, Julia Drab i Maria Kordula opowiedziały o tym, dlaczego warto jest być wolontariuszem, a także jaki powinien być dobry wolontariusz: 

Podczas uroczystej gali obok nagród, podziękowań i występów był również czas na podsumowania. Agnieszka Brzeska-Pająk opowiedziała, jak wyglądał mijający rok, podczas którego wolontariusze realizowali projekt w ramach FIO "Przestrzeń działania". Okazuje się, że ta przestrzeń jest ogromna - od lokalnych akcji, przez różnego typu działania na szerszą skalę, aż po szkolenia w Zakopanem. Działalność podejmowana przez wolontariuszy nie daje się zaszufladkować - działali m.in. przy zbiórkach żywności, wspierali organizowane w Radomiu biegi, otwierali się na seniorów, pomagali zwierzętom.

Gala była również momentem do zapoznania z działalnością Centrum Wolontariatu Międzynarodowego. W placówce przy Kelles-Krauza 19 od 2016 roku działają wolontariusze z zagranicy. Obecnie są tu cztery osoby - dwoje Hiszpanów i dwoje Turków. - To nauka języka i kultury - mówi Ewa Kamińska - wiceprezes "Arki": 

Podczas gali zaprezentowali się również laureaci konkursu "Arka ma talent".  

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4