Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /RADOM/Wybuchy i strzały na pl. Corazziego

Wiadomości z Radomia

Wybuchy i strzały na pl. Corazziego

02 listopad 2018 / Tekst

2 listopada 1918 roku Radom jako pierwszy odzyskał niepodległość. Z tej okazji odbyło się widowisko historyczne.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Dzisiejsze obchody rozpoczęło odsłonięcie tablicy Komitetu Pięciu. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Następnie w kościele ojców bernardynów odprawiona została msza święta, której przewodniczył ks. Edward Poniewierski, kanclerz kurii diecezji radomskiej. W homilii pytał, czy w dzisiejszych czasach jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, jak to jest żyć w niewoli.

- Ważna jest w nas świadomość tego, co się działo w naszym mieście 100 lat temu. Nie tylko, co się działo w naszym mieście, ale co przeżywali nasi rodacy przed 100 laty i wcześniej. Czy da się wyobrazić nam dzisiaj, tak żeby to poczuć aż do samej swojej istoty, co to znaczy żyć w niewoli? Niejednemu pokoleniu, ale kilku pokoleniom. 123 lata niewoli i wielkiego marzenia o wolnej Polsce, o ojczystej kulturze, bo wszystko zostało podeptane – wolność, język, niszczono wiarę narodu, niszczono wszystkie jej dzieła. Kompletne zdołowanie wszystkiego, co Polskie, co narodowe... – mówił ks. kanclerz Poniewierski.

Przypomniał także, że to w Radomiu odbył się pierwszy akt odzyskania niepodległości. Przywołał słowa ks. Rokosznego.

- Wyszedłem – pisze ks. Rokoszny – na miasto i dowiaduję się, że dzisiaj jest już przejęte miasto od Austriaków ,że wczoraj w nocy przyszła depesza o oddaniu, że było zebranie o adwokata Wigury i ukonstytuował się komitet. Iwymienia listę osób, które tworzą ten komitet – mówił.

Odsłuchaj całą homilię:

 

Następnie na pl. Corazziego odbyło się widowisko historyczne „Republika Radomska”. Zgromadzeni tłumnie radomianie mogli na własne oczy zobaczyć rekonstrukcję o drodze do powstania Republiki Radomskiej i udziale radomian w walce o niepodległość Polski w latach 1914-1921.

Autor inscenizacji, Przemysław Bednarczyk, podkreśla, że celem było uświadomienie radomian, że to właśnie Radom jako pierwszy odzyskał niepodległość.

- Myślę, że zabrali ze sobą do domu mnóstwo wrażeń i refleksji, że Radom był pierwszy w Królestwie Polskim, 100 lat temu, wywalczając dla siebie i mieszkańców niepodległość – mówi.

Przemysław Bednarczyk liczy, że inscenizacja 2 listopada to w Radomiu nowa tradycja.

 

Inscenizacje historyczne były przeplatane występami zespołu „Mistrz i Małgorzata”. Nie brakowało też elementów pirotechnicznych. Całość zakończyło wystrzelenie siedmiu rac  - na pamiątkę 7 dni istnienia Republiki Radomskiej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4