Na antenie: Moc Przebojów
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /RADOM/Wyzwania przed Radpecem

Wiadomości z Radomia

Wyzwania przed Radpecem

15 kwiecień 2019 / Tekst

Z planami inwestycyjnymi Radomskiego Przedsiębiorstwa Cieplnego Radpec zapoznali się dzisiaj radomscy radni.

Tomasz Nita
Tomasz Nita

Prezes miejskiej spółki ciepłowniczej Tomasz Nita powiedział, że głównym celem jest przystosowanie firmy do wymogów wynikających z przepisów unijnych związanych z emisjami gazów i pyłów do powietrza. - To nasz priorytet – powiedział Tomasz Nita. Dyskusja była poświęcona stanu realizacji inwestycji związanej z dostosowaniem źródeł ciepła do wymogów emisyjnych Unii Europejskiej. Radpec planuje to zrealizować do końca grudnia 2022 roku.

Tomasz Nita mówił też o drugiej inwestycji, która jest związana z kogeneracją. - Chcemy zwiększyć efektywność wytwarzania energii cieplnej z paliw stałych poprzez wytwarzanie energii cieplnej w połączeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej oraz dać sobie możliwość wykorzystania innych paliw, niż węgiel, z którego do tej pory wyłącznie korzystamy - powiedział prezes Nita. - To będzie oznaczało rozwój naszej firmy, a nie stagnację - dodał.

Środki na te cele mają pochodzić z funduszy własnych, jak również z kredytu komercyjnego. Radpec nie ukrywa, że chce uzyskać środki ze źródeł związanych z programami organizowanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Prezes Nita poinformował, że opracowano m.in. studium wykonalności dla projektu, a w trakcie jest opracowanie projektu budowlanego oraz pozyskiwanie decyzji administracyjnych niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Złożono również wnioski o pożyczkę do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną.

- Problem mogliśmy mieć już dawno rozwiązany. Była propozycja ze strony Enei. Nie chcę już do tego wracać. Dzisiaj mamy kolejną prezentację Radpecu i zmieniła się jedynie czcionka. Mnie dzisiaj interesuje tylko jedno, jakie koszty poniosą mieszkańcy Radomia, jak duże będą podwyżki ciepła, żeby zrealizować powyższe projekty – mówił Dariusz Wójcik, szef klubu radnych PiS w Radzie Miejskiej w Radomiu.

Na pytania radnych odpowiedał prezes Tomasz Nita. - Mówimy o inwestycji wartej pół miliarda złotych. Ok. 75-80% funduszy ma pochodzić z pożyczki z NFOŚiGW, która będzie spłacana przez 20 lat. To źródło taniej pożyczki - powiedział prezes spółki Radpec.

Radni PiS chcieli się również dowiedzieć, jakie były koszty kampanii „Bezpieczne ciepło. Radom 2023" z udziałem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego z ubiegłego roku. - Nie pamiętam, jakie to były koszty. Odpowiedź przygotuję na piśmie - zadeklarował Tomasz Nita.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4