Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Zabraknie pieniędzy na pensje nauczycieli?

Wiadomości z Radomia

Zabraknie pieniędzy na pensje nauczycieli?

03 sierpień 2017 / Tekst

Gmina Radom jest zmuszona do szukania dodatkowych środków na oświatę. Według naszych informacji na pensje nauczycieli, odprawy, czy dostosowanie szkół w związku z reformą oświaty już teraz brakuje ok. 20 mln złotych. - Na chwilę obecną nie chce mówić o konkretnych kwotach. Precyzyjne informacje będziemy mieć na koniec sierpnia – komentuje Anna Ostrowska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. 

pixabay.com
pixabay.com

Przypomnijmy,  że resort edukacji obiecał nauczycielom, że ich pensja wzrośnie o 15 proc. w ciągu trzech lat. Subwencja oświatowa nie pokryje wszystkich wszystkich wydatków, które wynikają z wynagrodzeń dla nauczycieli. Związek Gmin Wiejskich RP alarmował ostatnio, że potrzeba zwiększyć subwencję oświatową o 6 mld złotych, by starczyło pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. 

Dyrektor Anna Ostrowska mówi wprost, że trzeba będzie szukać dodatkowych pieniędzy na oświatę w mieście. - Nie oszukujmy się, koszty związane z reformą oświaty znacznie wzrosły. Mam tu na myśli głównie koszty osobowe. Mamy grupę nauczycieli, którzy odchodzą na emeryturę, na świadczenia kompensacyjne, ale są również zwalniani. Takich osób jest ponad 120. A to oznacza wypłacanie odpraw przez pół roku – informuje dyrektor Ostrowska. Nie jest również pewna, ile osób odejdzie w tym roku na urlopy zdrowotne. W ubiegłym roku było to 100 nauczycieli. Niewykluczone, że w tym będzie to liczba dwukrotnie wyższa. Zresztą nauczyciel ma prawo - nawet pod koniec sierpnia - przynieść wniosek o taki urlop. 

Kolejny problem, który stoi przed oświatą to dostosowanie sal lekcyjnych w szkołach podstawowych. - Chodzi głównie o pracownie fizyczne i chemiczne. Ponadto resort edukacji zaproponował projekt dla szkół "Aktywna tablica". Gmina musi dołożyć 3500 złotych do każdego zestawu. Poinformowaliśmy o tym programie wszystkie szkoły. W sumie ok. 50 placówek. To kolejne koszty - mówi szefowa Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. 

Ponadto wszystkie trzylatki mają prawo być w przedszkolu, a więc trzeba wyposażyć placówki w meble z atestem. Wyposażenie jednego takiego oddziału to koszt z rzędu ok. 35 tys. złotych. - Koszty duże, staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne, w tym fundusze unijne. Szukamy tych pieniędzy, przesuwamy w budżecie i nawet bezboleśnie to się nie odbędzie. Sytuacja zmienia się każdego tygodnia. Na chwilę obecną nie chce mówić o konkretnych kwotach. Precyzyjne informacje będziemy mieć na koniec sierpnia - zakończyła Anna Ostrowska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Temat związany z trudną sytuacją w oświacie ma być omawiamy na sierpniowej Sesji Rady Miejskiej w Radomiu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4