Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 czerwca - św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Zabytkowa kancelaria jak nowa

Wiadomości z Radomia

Zabytkowa kancelaria jak nowa

26 październik 2017 / Tekst

Dzięki funduszom unijnym cztery zabytki sakralne diecezji radomskiej zostały wyremontowane. Wśród nich znalazła się kancelaria cmentarza przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Zabytkowa kancelaria jak nowa
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Remonty zabytków sakralnych z unijnym dofinansowaniem odbywają się w ramach projektu realizowanego przez parafię Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Dzięki projektowi nowy blask zyskają: kościół pw. NSJ, dawny klasztor Sióstr Benedyktynek, kaplica w Chotczy Dolnej, która dzięki remontowi ma znów być użytkowa, a także dawna kancelaria na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu.

W czwartek, 26 października do użytku oddany został budynek dawnej kancelarii na radomskiej nekropolii. Kancelaria została gruntownie odremontowana - od odwodnienia, po elewację i dach. Budynek zmienił się również wewnątrz. Miejsce znalazły w nim toalety, w dawnej kancelarii znajdą się również pomieszczenia socjalne i system cmentarnego monitoringu. Ważnym miejscem w budynku będzie również punkt digitalizacji aktów urodzenia. W kancelarii swoją siedzibę będzie miał także Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Z wykonanych prac cieszy się ks. Andrzej Tuszyński - proboszcz parafii św. Wacława w Radomiu, na terenie której znajduje się cmentarz:

 

 Trudność związana z renowacją polegała na tym, by unowocześnić budynek, a jednocześnie zachować jego klasyczny wygląd - zauważa ks. Piotr Zamaria - dyrektor cmentarza:

 

Koszt prac przy renowacji kancelarii to 800 tys. zł. Połowa kwoty pochodzi ze środków unijnych.

Dziś odbyło się przekazanie kluczy przedstawicielom Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Z rąk ks. Zamarii - dyrektora nekropolii odebrał je Jerzy Przyborowski - prezes Komitetu:

 

 Cały projekt kosztuje ponad 3 miliony zł.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4