Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 16 czerwca - św. Lutgarda, dziewica
Radio Plus Radom /RADOM/Zagraniczni goście w ZST

Wiadomości z Radomia

Zagraniczni goście w ZST

29 wrzesień 2016 / Tekst

Spotkali się z mazowiecką policją, a także odwiedzili prokuraturę i sąd. Uczestnicy międzynarodowego projektu „CARE3 – children at risk” z Norwegii, Łotwy Estonii i Polski uczyli się o zagrożeniach i problemach, które dotyczą nieletnich.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Projekt CARE3 został zainicjowany przez szkołę podstawową w Estonii. Udział w nim biorą także szkoły z Łotwy i Norwegii oraz Zespół Szkół Technicznych w Radomiu. Uczestnicy uczą się o zagrożeniach, które dotyczą nieletnich i wymieniają własnymi doświadczeniami. Mówi Monika Mazur, psycholog z ZST.

Uczestnicy spotkali się m.in. z policją, sędziami i kuratorami, a także wzięli udział w zajęciach na strzelnicy, w Automobilklubie Radomskim i Centrum Młodzieży „Arka”. Nie zabrakło też czasu na zabawę.

Ruben z Norwegii podkreśla, że dzięki projektowi nauczył się kilku ważnych rzeczy, które wykorzysta w przyszłości. – Poznaliśmy konsekwencje nieodpowiedzialnych młodzieńczych zachowań i jak wychowywać młodzież, która często się buntuje. Wiem o tym, bo sam jestem młody. Dobrze jest umieć powstrzymywać innych przed złymi zachowaniami. Dołączyłem do tego projektu w ostatniej chwili, bo miałem tylko jeden dzień na decyzję. Namówił mnie do tego nauczyciel, który powiedział, że mogę spędzić tydzień w Polsce, współpracować z ciekawymi ludźmi i wiele się nauczyć.

Martin z Łotwy wziął udział w projekcie, bo lubi poznawać języki i inne kultury. W Radomiu najbardziej zafascynowała go architektura. – Bardzo podoba mi się wasze miasto. Macie piękne kościoły i brukowane ulice, które pozwalają zapomnieć o nowoczesności. Muszę wspomnieć też języku, który jest bardzo trudny. Znam trochę rosyjski i niektóre słowa są podobne, ale od naszego łotewskiego jest zupełnie inny – podkreślał patrząc z zaciekawieniem na polskie napisy dookoła.

Annę Marię z Estonii zaskoczyła pogoda. – W Polsce jest dużo cieplej niż w Estonii. U nas o tej porze roku jest bardzo zimno – mówiła.

Radomską część projektu CARE3 tworzył Zespół Szkół Technicznych we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu i Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży „Arka”.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4