Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Zakaz sprzedaży alkoholu po 22.00 w Radomiu

Wiadomości z Radomia

Zakaz sprzedaży alkoholu po 22.00 w Radomiu

06 grudzień 2017 / Tekst

Do Rady Miejskiej w Radomiu wpłynął wniosek, by zakazać sprzedaży alkoholu w sklepach od godz. 22 do godz. 6 rano. Dotyczy to głównie lokali, które znajdują się w blokach mieszkalnych. Z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że ponad 4 tys. dorosłych radomian ma problem z alkoholem. Z kolei dzieci, które wychowują się w rodzinach alkoholików szacuje się na ok. 8,2 tys.

LauritaM/pixabay.com
LauritaM/pixabay.com

Autorem wniosku jest radny Kazimierz Woźniak. - Ustawa, którą przyjął ostatnio Sejm, daje gminom większe możliwości ograniczania sprzedaży alkoholu. Proponuję wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w budynkach wielorodzinnych od 22 do 6 rano. Mam nadzieję, że wniosek trafi na podatny grunt. Tu chodzi o spokój mieszkańców w czasie ciszy nocnej – powiedział radny Woźniak.

Doktor psychologii ks. Marek Dziewiecki uważa, że regulacja prawna w tej sprawie jest bardzo korzystna dla społeczeństwa. - Fundamentalne pytanie, kto kupuje alkohol po 22.00? Osoby, które mają problem ze spożywaniem alkoholu – powiedział gość Radia Plus Radom. Dodał, że najważniejszym celem polityki państwa powinno być ograniczenia spożycia alkoholu przez 15 procent społeczeństwa, która jest zagrożone pijaństwem. - Pozostaje pytanie, na ile gminy będą korzystać z nowych regulacji prawnych – stwierdził autor kilkunastu książek z dziedziny psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie, profilaktyki i terapii uzależnień.

Kierownik Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu Agnieszka Łakomska poparła wprowadzone przez Sejm regulacje prawne. - Przekazanie odpowiedzialności samorządom jest dobrym rozwiązaniem. Tu nie chodzi, by regulować sprzedaż alkoholu globalnie, lecz ograniczać sprzedaż alkoholu, tam, gdzie zakłócany jest spokój mieszkańców – powiedziała kierownik ośrodka.

Z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dowiemy się, że w Radomiu jest od 10 do 14 tys. osób, które piją szkodliwie. Limit punktów sprzedaż ustalony przez radnych wynosi 850 punktów, w tym 500 w sklepach i 350 lokalach gastronomicznych. W 2016 roku sprzedaż prowadzono w 420 sklepach i 177 lokalach, zaś wartość sprzedanego alkoholu wyniosła 187 mln złotych.

W 2016 r. z pomocy materialnej MOPS w Radomiu z powodu uzależnienia lub nadużywania alkoholu przez co najmniej jednego z członków rodziny skorzystało 499 rodzin. Wysokość środków finansowych przeznaczonych przez MOPS w 2016 r. na pomoc rodzinom z problemem alkoholowym wyniosła 1,6 mln zł. Dochody uzyskane przez gminę z tytułu pobieranych opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2016 r. to 4,1 mln zł.

Analiza wielkości spożycia 100% alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca (dorośli i dzieci) to ok. 9,4 litra. Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol w Europie znajduje się na drugim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Szacuje się, że w Polsce każdego roku z powodu nadużywania alkoholu umiera kilkanaście tysięcy osób.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4