Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Zawrotna prędkość - śmierć na miejscu

Wiadomości z Radomia

Zawrotna prędkość - śmierć na miejscu

17 lipiec 2019 / Tekst

Mogli przejechać jeszcze wiele kilometrów, przez brawurę i brak ostrożności stracili życie. Wypadki - często śmiertelne - z udziałem motocyklistów stają się plagą na drogach Radomia i regionu. 

W połowie czerwca w Skrzyszowie (powiat konecki) na miejscu zginął 24-letni motocyklista. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie posesji. Pod koniec czerwca na obwodnicy południowej Radomia doszło do wypadku, w którym motocyklista został ranny - podczas wyprzedzania osobówki stracił panowanie nad motocyklem i uderzył w barierki. Na kolejną tragedię nie trzeba było długo czekać - policja odnotowała serię tragicznych zdarzeń z udziałem motocyklistów. 1 lipca w Bielisze zginął 40-latek. Kierowca osobowej toyoty skręcając w lewo zderzył się z jadącym z naprzeciwka motocyklem. Do wypadku z udziałem motocyklisty doszło również we wtorek, 2 lipca na ulicy Struga w Radomiu. 19-latek kierujący osobowym audi skręcając w lewo nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z jadącym z naprzeciwka motocyklem. 32-letni motocyklista został przewieziony do szpitala.3 lipca w Nowej Woli Gołębiowskiej doszło do zderzenia seata i motocykla marki honda. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, pojazdy jechały od Radomia, a do zderzenia doszło podczas manewru wyprzedzania. Kierujący motocyklem zginął na miejscu zdarzenia. 6 lipca 27 letni motocyklista zginął na miejscu w wyniku wypadku, do którego doszło w gminie Radzanów (pow. białobrzeski). Do kolejnej tragedii doszło tydzień później w Ossie w gminie Odrzywół. Zginął 26-letni pasażer skutera. Kierowca skutera, najprawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu busem.

To o sześć wypadków za dużo. Jak widać przyczyny i okoliczności zdarzeń są różne, ale ich skutki w większości tragiczne. 

Motocykle, z racji większego przyspieszenia i mniejszej masy, szybciej niż samochód osiągają wysokie prędkości. Zdarza się, że na drodze "pojawiają się znikąd". Dlatego tak ważne jest, by podczas wykonywania manewrów na drodze chociaż dwukrotnie spojrzeć w lusterko. - To bardzo ważne, motocykliści nie zawsze są ubrani tak, jakbyśmy chcieli - w czarne kombinezony. O ile w dzień ich widać, o tyle w nocy zlewają się z otoczeniem - mówi podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu: 

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Warto również pamiętać, że motocykliści - podobnie jak rowerzyści i piesi - zaliczani są do niechronionych uczestników ruchu drogowego. W przypadku zderzenia, w przeciwieństwie do kierowcy samochodu, którego chroni karoseria, motocyklista ponosi dotkliwe obrażenia, niejednokrotnie również śmierć. 

Mówi się: "Zwolnij - motocykle są wszędzie", jednak odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze leży po obu stronach. Motocykliści muszą zdawać sobie sprawę z tego, że na drogach obowiązują ich takie same przepisy - a zwłaszcza takie same ograniczenia prędkości - co innych uczestników ruchu drogowego:

Zdaniem Ryszarda Augustyna - prezesa Radomskiego Towarzystwa Motocyklowego z blisko trzydziestoletnim motocyklowym stażem - świadomość użytkowników dróg i wzajemny szacunek rosną: 

Również kierowcy osobówek zauważają, że jest coraz lepiej, chociaż dochodzi również do niebezpiecznych sytuacji: 

 

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Często wina jest oczywista, w niektórych przypadkach trzeba długo badać okoliczności. Jednak wina i konsekwencje prawne to jedno. Z konsekwencjami moralnymi, żałobą i stratą zmagają się zarówno bliscy ofiary, jak i sprawcy. Zastanówmy się nad tym czy warto, zanim kolejny raz przekroczymy prędkość i cudem unikniemy wypadku. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4