Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Zbiórka udana - pora na warsztaty

Wiadomości z Radomia

Zbiórka udana - pora na warsztaty

01 kwiecień 2019 / Tekst

Rozpoczęły się warsztaty z higieny osobistej dla osób bezdomnych. Zrealizowanie ich jest możliwe dzięki udanej zbiórce przyborów i kosmetyków. 

Zbiórka udana - pora na warsztaty
fot. facebook.com Streetworkerzy-Caritas-Radom

bezdomny=zaniedbany?

Brudne ubrania, ciemne od brudu dłonie, długa broda i przede wszystkim nieprzyjemny zapach - wielu osobom właśnie z tym kojarzą się bezdomni. Jedni w miejscach publicznych potrafią zagryźć zęby i nie okazywać tego, że zapach i widok osoby bezdomnej odstraszają. Inni nie kryją oburzenia obecnością tak niezadbanej osoby w miejscu publicznym, odwracają wzrok, zatykają nos, a niejednokrotnie w bardziej lub mniej kulturalny sposób zwracają uwagę. Z tego powodu streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej postanowili przekonać bezdomnych do dbania o siebie i zaprosili ich na warsztaty z higieny osobistej. W ubiegłym roku wzięło w nich udział trzynaście osób. U niektórych udało się wyrobić nawyk regularnego mycia się i do tej pory przychodzą na Zagłoby 3, by skorzystać z łazienki. W tym roku również została wytypowana grupa osób, które mogłyby przypomnieć sobie, jak dbać o higienę. Jednak streetworkerzy zapowiadają, że będą zapraszać wszystkich, a nawet - brać pod rękę i kolokwialnie mówiąc - prowadzić do łazienki. - Osoby bezdomne wiedzą, gdzie można przyjść, by przeprowadzić toaletę, natomiast potrzebny jest im impuls. Osoba bezdomna wychodząc na ulicę rezygnuje z potrzeb stopniowo. Kolejno z domu, dostępu np. do radia, potem prądu, ogrzewania, wody. Brak higieny osobistej jest też podporządkowany z rezygnacji z potrzeb - wyjaśnia streetworkerka Dagmara Kornacka:

 

- Jeśli ktoś chce nam pomóc, może po prostu powiedzieć osobie bezdomnej spotkanej na swojej drodze, że prowadzimy takie warsztaty, a najlepiej byłoby taką osobę do nas przyprowadzić - dodaje Dagmara Kornacka: 

 

Warsztaty potrwają do 12 kwietnia w Domu dla Bezdomnych przy ul. Zagłoby 3 w Radomiu. 

Emocjonująca kąpiel

Osobom, które nie są bezdomne i normalnie funkcjonują w społeczeństwie, kąpiel i inne zabiegi higieniczne są naturalne i niezbędne. Większość z nas nie wychodzi z domu bez umycia zębów, a mycie rąk staje się wręcz natręctwem. Inaczej jest w przypadku osób bezdomnych. Dla nich kąpiel to wielkie wydarzenie, do którego muszą się dobrze przygotować. Niektórzy potrzebują na to nawet póltorej godziny. Jednak kiedy uda się przełamać barierę wstydu, a może nawet lęku, przychodzi wielka ulga. 

 

Jednak nie zawsze jest tak miło - zdarzają się np. napady padaczki czy walka z insektami. 

 To wszystko dzięki hojności

Przeprowadzenie warsztatów nie byłoby możliwe, gdyby nie hojność radomian. Do prowadzonej przez streetworkerów zbiórki włączyli się społecznicy, uczniowie, dziennikarze i osoby anonimowe, które postanowiły wesprzeć pomysł. Do domu przy Zagłoby 3 trafły mydła, szampony, żele pod prysznic, pasty i szczoteczki do zębów, żele i maszynki do golenia i wiele więcej artukułów w ilościach, które zaskoczyły samych streetworkerów. Dzięki temu uda się przeprowadzić warsztaty, ale również przygotować "higieniczne wyprawki" dla podopiecznych, ktorzy chcieliby pójsć na terapię czy do szpitala. - To nie jest tak, że rozdajemy te artykuły każdemu, kto poprosi. Nie dlatego, że nie chcemy się podzielić, ale z obawy, że zostałyby one sprzedane za przysłowiowy kieliszek - wyjaśnia Dagmara Kornacka: 

 

Choćby jedna osoba, która przekona się do regularnych wizyt w łazience będzie sukcesem, a ojcem tego sukcesu staną się wszyscy, którzy odpowiedzieli na apel:

 

Streetworkerzy nie spoczywają na laurach. W planach mają kolejne akcje związane z osobami bezdomnymi. To m.in. wyrabianie dowodów osobistych, działania "W zdrowym ciele zdrowy duch" czy zbiórki wody. Całości rozmowy z Dagmarą Kornacką o sukcesie zbiórki, trudnej pracy z bezdomnymi i o tym, jak minęła "zima na ulicy" posłuchać można tutaj: 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4