Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 czerwca - św. Alojzy Gonzaga, zakonnik
Radio Plus Radom /RADOM/Żeby to nie był Twój ostatni przejazd

Wiadomości z Radomia

Żeby to nie był Twój ostatni przejazd

07 listopad 2018 / Tekst

Poprzez instruktorów jazdy do kierowców. PKP Polskie Linie Kolejowe zorganizowały szkolenia dla instruktorów jazdy "Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko!".

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

Wypadki na przejazdach zazwyczaj są tragiczne

Wypadki na przejazdach kolejowych są rzadkością. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, zazwyczaj kończy się tragicznie.

W województwie mazowieckim w tym roku na przejazdach kolejowych doszło do 22 zdarzeń, w których zginęło 8 osób, a 4 zostały ciężko ranne. W całej Polsce w ciągu 10 miesięcy śmierć poniosło 40 osób.

- 100% tych zdarzeń, to są zdarzenia, kiedy kierowców zawiódł zdrowy rozsądek. Prawdopodobnie ktoś czegoś nie zauważył, tylko to niezauważenie zbliżającego się pociągu skutkuje zdarzeniami, które są tragiczne - mówi mł. insp. Jacek Mnich, naczelnik mazowieckiej drogówki.

Kierowcy lekceważą oznakowanie na przejazdach

Dziś w Radomiu odbyło się szkolenie dla instruktorów nauki jazdy. Chodzi o wymianę doświadczeń z PKP, żeby skutecznie uczyć młodych kierowców o zasadach zachowania na przejazdach kolejowych.

- Celem tych spotkań jest wyposażenie instrukturów jazdy w dodatkowe materiały edukacyjne, które mogą być wykorzystane w procesie szkolenia przyszłych kierowców. Po co to robimy? Aby zaszczepić w młodych ludziach dodatkową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych, bo, jak się okazuje, 99% wypadków na przejazdach spowodowanych było tym, że kierowcy lekceważyli znaki STOP, opadające rogatki, włączone sygnalizatory - mówi Karol Jakubowski z PKP PLK.

Szkolenia prowadzi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK. Instruktorzy są uczulani na pewne kwestie związane z nauką zachowań na przejazdach kolejowych.

Żółte naklejki ratują życie

W tym roku PKP wprowadziły na przejazdach kolejowych żółte naklejki. W całej Polsce pojawiły się w 14 tysiącach miejsc.

- Tutaj znajdują się numery identyfikujące przejazdy kolejowe. Jest także numer 112, gdy dochodzi do zagrożenia życia lub zdrowia i numery do służb technicznych Polskich Linii Kolejowych - wyjaśnia Karol Jakubowski.

Winni są też inni kierowcy

Krzysztof Węglarz, instruktor jazdy z Grójca mówi, że podczas nauki młodzi kierowcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Zmienia się to jednak pod presją innych kierowców.

- Kiedy kursant podjeżdża, chce się zatrzymać i spokojnie spojrzeć na przejazd, jest popędzany, trąbiony przez innych kierowców - mówi.

W krytycznej sytuacji - wyłam bezpiecznik

Zdarzają się sytuacje, kiedy kierowca chce w ostatniej chwili przejechać przez tory, minie jeden szlaban, a drugi go zatrzyma. Jeśli zachodzi konieczność, można wyłamać bezpiecznik rogatki.

- To jest element, że jeżeli zostaniemy zamknięci między rogatkami, to wyłamując ją, ona pęknie w tym miejscu i możemy bardzo szybko ewakuować się z tej strefy - tłumaczy Włodzimierz Kiełczyński.

Dyrektor Kiełczyński przypomina o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

 

Na zakończenie przestroga - pociąg przy prędkości 120 km/h, zanim zatrzyma się, przejedzie ponad kilometr.

Poniżej - ku przestrodze - nagrania ze zdarzeń na przejazdach kolejowych z ostatnich lat:

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4