Na antenie: Sedno sprawy
Jacek Prusinowski
Patron dnia: 21 listopada - św. Gelazy I, papież
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 21 Lis 2017

    Pochmurno 3°C 0°C

  • 22 Lis 2017

    Chwilowe opady deszczu 3°C 0°C

Radio Plus Radom /RADOM/Zestawy głośnomówiące nie gryzą!

Wiadomości z Radomia

Zestawy głośnomówiące nie gryzą!

21 kwiecień 2017 / Tekst
getty

Rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie jazdy, czy też pisanie smsów to niechlubny standard na naszych drogach. Policjanci każdego dnia spotykają się z kierowcami, którzy prowadzą z telefonem w dłoni. Statystyki wyglądają coraz gorzej...

- Z policyjnych statystyk wynika, że z roku na rok wzrasta liczba kierujących, którzy naruszają zakaz korzystania z telefonu komórkowego. Nasze dane wskazują na to, że 2606 kierowców używało telefonów komórkowych, a w tym tym kwartale już 986 kierujących pojazdami zostało ukaranych mandatem za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy - mówi podkom. Emilia Kosma z mazowieckiej drogówki.

Mandat za jazdę z telefonem komórkowym w ręku to 200 złotych i 5 punktów karnych. Na polskie realia stawka jest dosyć wysoka, ale patrząc, np. na Włochy, tutaj różnica jest znaczna. W Italii za rozmowę w czasie jazdy mandat wynosi od 160 do 646 euro i do tego 5 punktów. Planowane jest również zaostrzenie kar.

Badania pokazują, że jazdę z telefonem komórkowym w ręku można porównać do kierowania po alkoholu - dodaje Emilia Kosma.

Jeśli dużo rozmawiamy przez telefon i musimy korzystać z niego podczas jazdy, warto wyposażyć się w zestaw głośnomówiący lub słuchawkę Bluetooth. Cena jest niższa od jednorazowego mandatu, który dostaniemy, jeśli policja złapie nas z telefonem w ręku. Przekonuje Rafał Bielicki, sprzedawca akcesoriów do urzadzeń mobilnych.

Kierowcy decydują się na zakup zestawów głośnomówiących najczęściej dopiero po otrzymaniu mandatu - dodaje Rafał Bielicki.

Są również opcje dla bardziej wymagających klientów. To zestawy głośnomówiące wbudowane w system samochodu - mówi Grzegorz Falkiewicz, samochodowy doradca techniczny.

Ważne jest, żeby regularnie przypominać o zakazie używania telefonu komórkowego w czasie jazdy w szczególności młodym kierowcom. Odpowiedzialność za to spada na ośrodki szkolenia. Podczas egzaminu pytania dotyczące korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy pojawiają się tylko w części teoretycznej - mówi Andrzej Majewski, egzaminator nadzorujący Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.

Z policyjnych statystyk wynika, że nierzadko przyczyną wypadków i kolizji jest właśnie korzystanie z telefonu podczas jazdy.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 8 24
GKS Katowice 8 17
Indykpol AZS Olsztyn 8 16
Trefl Gdańsk 8 15
PGE Skra Bełchatów 7 15
Cuprum Lubin 9 14
Jastrzębski Węgiel 8 14
Espadon Szczecin 8 14
ONICO Warszawa 9 14
Asseco Resovia Rzeszów 8 13
MKS Będzin 9 10
Cerrad Czarni Radom 8 10
Łuczniczka Bydgoszcz 8 10
Dafi Społem Kielce 8 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 4
BBTS Bielsko-Biała 9 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA