Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /RADOM/Zima trudnym czasem dla bezdomnych

Wiadomości z Radomia

Zima trudnym czasem dla bezdomnych

02 grudzień 2016 / Tekst

Większość bezdomnych jest uzależnionych od alkoholu i to właśnie nałóg nie pozwala im na normalne życie. Radomskie streetworkerki z diecezjalnej Caritas podsumowały właśnie tegoroczny program, który był realizowany od stycznia do października. Podczas codziennej pracy w terenie, monitorowaniu ulic, pustostanów, doszło do prawie 490 spotkań z pozbawionymi dachu nad głową.

Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Ks. Zbigniew Niemirski/GN

Streetworkerka Agnieszka Wolszczak mówi, że bezdomni to główne mężczyźni, powyżej 30. roku życia. Gromadzą się w okolicach dworca, opuszczonych budynkach, ogródkach działkowych. - Mamy 120 podopiecznych, w regularnym kontakcie jesteśmy z ponad 50 osobami. Zbliża się zima, dlatego zwracam się z prośbą, abyśmy nie byli obojętni na los bezdomnych i w sytuacjach kryzysowych, zagrażających życiu, podejmowali interwencję, dzwoniąc np. na pogotowie - powiedziała Agnieszka Wolszczak. 

W codziennej pracy radomskie streetworkerki sprawdzają, czy bezdomni nie potrzebują konkretnej pomocy. - Gdy jest zimno otrzymują od nas koce, gorącą herbatę, jedzenie. Często chodzi też o zwykłą rozmowę - opowiada Agnieszka Wolszczak. 

W czasie działań od stycznia do października streetworkerki nawiązały kontakt z 21 bezdomnymi, którzy do tej pory nie byli objęci pomocą instytucjonalną. Spotykane osoby były przestrzegane przed spożywaniem alkoholu, szczególnie niewiadomego pochodzenia. 

Dzięki cyklicznym kontaktom wielu bezdomnych wyrobiło dowód osobisty, zgłosiło się do pracownika socjalnego, a dwóch zdecydowało się na terapię odwykową. Były też przypadki, gdzie trzeba było wezwać pogotowie ratunkowe w sytuacji zagrożenia życia. Ponadto jednemu bezdomnemu przyznano emeryturę. 

- Podopieczni, którzy nie są objęci pomocą instytucjonalną mają świadomość, że z naszej strony mogą zawsze liczyć na wsparcie - powiedziała Agnieszka Wolszczak. 

Streetworkerki proszą, aby zgłaszać m.in. do Straży Miejskiej, miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. To bardzo ważne, szczególnie w czasie chłodów. Do schroniska oraz do magazynu przy ul. Kościelnej można przynosić zbędną w domu, ale jeszcze w dobrym stanie odzież, bieliznę, buty. 

Jest szansa, że w przyszłym roku powstanie przy schronisku Caritas w Radomiu ogrzewalnia dla bezdomnych. Urząd Miejski ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla nowego budynku, który ma powstać przy ul Zagłoby. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4