Na antenie: CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Steckiewicz
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /RADOM/Znamy wyniki kwesty na cmentarzu

Wiadomości z Radomia

Znamy wyniki kwesty na cmentarzu

02 listopad 2014 / Tekst

Zakończyła się tegoroczna listopadowa kwesta na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu. Zebrano ponad 41 tysięcy złotych.

Od 19 lat Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, prowadzi kwestę na najstarszej, ponad 200- letniej nekropolii Radomia i regionu. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego składa podziękowanie za wszystkie datki, które trafiły na odnowę zabytkowych nagrobków. - Dziękujemy wszystkim, którzy choćby najmniejszą sumą wsparli renowację najstarszych i najpiękniejszych pomników na naszej pięknej radomskiej nekropolii- mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Komitetu. - W tym roku uzyskaliśmy sumę ponad 41 tysięcy złotych. To bardzo dobry wynik (drugi w historii Komitetu), który pozwoli nam na uzupełnienie płatności za tegoroczne prace oraz podjecie kolejnych renowacji w roku 2015. Suma którą uzyskaliśmy, to owoc dobroczynności mieszkańców Radomia i osób, które w dniach 1 i 2 listopada odwiedzały radomski cmentarz rzymskokatolicki oraz pracy wolontariuszy, zbierających darowizny. Dziękujemy wszystkim bardzo serdecznie i obiecujemy, że już w następnym roku będziemy mogli wspólnie cieszyć się kolejnym wspólnymi siłami, odnowionym nagrobkiem,  ponieważ każdy,  kto składa darowiznę ma również cząstkę w dziele duchowej i materialnej adopcji zabytkowych nagrobków. Cmentarz przez ostatnie lata stał się nie tylko, pięknym przykładem pamięci o zmarłych, ale również o materialną i duchową wartość sztuki sepulkralnej. W 2015 roku, Komitet obchodził będzie 20 lat istnienia, dlatego pragnęlibyśmy uczcić ten „mały jubileusz”, kolejnym „wielkim dziełem” odnowy jednego z czekających na nasz wspólny ratunek nagrobków – dodaje Sławomir Adamiec.

Rekordowe pod względem uzyskanych sum, były również kwesty w 2010 roku – 50 tys. zł i 2013r. – 40 tys. zł. Komitet prowadzi również od kilku lat kwesty w Wielką Sobotę.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu powstał w 1995 roku, w odpowiedzi na potrzebę odbudowy symbolu radomskiej nekropolii – „Anioła Ciszy” (znakomitego artysty sepulkralnego Bolesława Jeziorańskiego), z grobu Konstantego Mareckiego. W 1995 roku ta wspaniała rzeźba została skradziona, następnie doszczętnie przez wandali zniszczona na pobliskiej łące, a uzyskany metal sprzedano wówczas w większości na złom. W tym momencie to cenne dzieło sztuki fizycznie przestało istnieć. Dziś odbudowany „Anioł Ciszy”, nierozerwalnie związany jest wciąż z radomską nekropolią, która w 2012 roku, obchodziła 200 lat istnienia.

Od 1995r., SKOZCR przeprowadził 18 renowacji, w tym m.in.: nagrobek rodziny Dzikowskich (2007 r. - 121 tys. zł.), pomniki Herdinów (kw.4A), Marianny Pentz, neogotycki grobowiec z piaskowca - Twardzickich (kw. 12A) i Kociubskich (kw.10A) oraz groby dziecięce - Stefci Lewandowskiej (kw.11A), Stasia i Luci Kędzierskich (kw. 11A), dzieci z rodziny Wielochowskich (kw. 5A). W ostatnich latach (od 2011r.) zostały odnowione również nagrobki: kamienny Franciszki Ogińskiej (kw.11A), rodziny Nowickich (2013r,) Franciszka Truszkowskiego (kw.4A); oraz żeliwne nagrobki Ignacego Karpińskiego (kw.3A) Przybytki Ludwika Przybyłki (kw.4A).

W tym roku pierwszy raz w 19-letniej działalności Komitetu, udało się odnowić dwa nagrobki, kosztem ponad 60 tys. zł.; rodziny Mierzyńskich (m.in. Floriana Mierzyńskiego, sędziego pokoju z Radomia) oraz rodziny Kobierskich i Piotra Błochowicza, który tworzy jedyna na naszym cmentarzu żeliwna stela z lat 50. XIX w.

 

Kwestę podsumował dla nas wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza przy ul. Limanowskiego w Radomiu, Sławomir Adamiec

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4