Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela
Radio Plus Radom /RADOM/ZUS oddaje pieniądze

Wiadomości z Radomia

ZUS oddaje pieniądze

20 marzec 2019 / Tekst

Przedsiębiorco! Odbierz nadpłatę z ZUS.

ZUS oddaje pieniądze
za: pixabay/Fz

Płatnicy składek powinni zainteresować się napłatami na swoich kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na terenie radomskiego oddziału ZUS dotyczy to 24, 5 tys. podmiotów. Aktywni płatnicy skladek mogą pomniejszyć swoje kolejne przelewy, nieaktywni mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek - informuje Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

W radomskim oddziale ZUS (południowa część województwa mazowieckiego) na kontach 20,3 tys. aktywnych płatników składek z nadpłatami znajduje się łącznie prawie 42 mln zł nadwyżki w rozliczeniach. Ci, którzy ją posiadają, mogą zmniejszyć o daną kwotę swoje przyszłe płatności. W przypadku osób, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności najlepiej wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty jeszcze przed zakończeniem aktywności. Swoim kontem w ZUS powinni zainteresować się również płatnicy nieaktywni. W radomskim ZUS dotyczy to 4,16 tys. podmiotów (dane dot. okresu od 1 stycznia 2017 r.), które mają ponad 1,04 mln zł do odebrania w ZUS. Zakład zwraca nadpłatę składek, o którą wnioskuje płatnik, w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Nie warto z tym zwlekać, gdyż po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia - dodaje Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS.

Jeżeli przedsiębiorca nie ma pewności co do salda rozliczeń z ZUS, to warto odwiedzić jedną z placówek Zakładu lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych. Na PUE ZUS można potwierdzić czy na koncie występuje nadpłata albo niedopłata. Informację w tym zakresie zawiera także list z rozliczeniem wpłat za 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał go niedawno podmiotom, które przekazały w poprzednim roku wpłaty do ZUS. Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej lub niż wynika to z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości - jeśli takowe istnieją. Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat. Najlepiej, by przedsiębiorcy na bieżąco kontrolowali stan swoich rozliczeń składkowych. Jest to szczególnie ważne w momencie zakończenia prowadzenie własnego biznesu. W województwie mazowieckim jest łącznie niemal 283 tys. aktywnych i nieaktywnych podmiotów z nadpłatami w ZUS, które wynoszą 689 mln zł. - informuje Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4