Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 13 grudnia - św. Łucja, dziewica i męczennica
Bardzo pochmurno

2°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 72%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 13 Gru 2017

    Bardzo pochmurno 3°C -1°C

  • 14 Gru 2017

    Chwilowe opady deszczu 5°C -2°C

Radio Plus Radom /RADOM/ZUS podsumowuje pracę doradców emerytalnych

Wiadomości z Radomia

ZUS podsumowuje pracę doradców emerytalnych

01 wrzesień 2017 / Tekst
Radio Plus Radom

Ponad 420 tysięcy obsłużonych klientów w całej Polsce, z czego prawie 60 tysięcy to mieszkańcy Mazowsza – to wynik 2 miesięcy pracy doradców emerytalnych w ZUS.

Usługa jest popularna, bo w przystępny sposób wyjaśnia kwestie emerytalne. Doradcy podają też prognozy wysokości przyszłego świadczenia, co pomaga w wyborze korzystnego momentu przejścia na emeryturę.Za nami wakacyjne miesiące, które zbiegły się w czasie z uruchomieniem nowej usługi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 3 lipca wystartowało 595 doradców emerytalnych, których celem jest służyć pomocą i fachowym wsparciem przyszłym emerytom - w szczególności osobom, które rozważają skorzystanie z reformy obniżenia wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że 1 października wiek ten wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a ze zmian w samym IV kwartale 2017 r. może skorzystać ponad 330 tys. osób. - Statystyki dowodzą, że doradcy emerytalni trafili w oczekiwania naszych klientów. W całym kraju przez lipiec i sierpień zgłosiło się do nich przeszło 420 tys. klientów. Co ciekawe, najwięcej przyszłych emerytów korzystało z usługi w poniedziałki. Doradcy obsługiwali wtedy nawet 13 tys. osób dziennie. Klienci dobrze wykorzystali więc fakt, że właśnie w poniedziałki sale obsługi w ZUS pracują dłużej, tj. od 8.00 do 18.00 (w pozostałe dni robocze 08.00-15.00) – komentuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - 13 doradców z terenu południowego Mazowsza również nie próżnowało. W okresie od 3 lipca do 31 sierpnia przyjęli niemal 7 tys. klientów, średnio ok. 530 na jednego doradcę emerytalnego. W samym Radomiu, gdzie działa 3 doradców, obsłużono prawie 4 tys. klientów. Większość z nich skorzystało z kalkulatora emerytalnego, dzięki czemu ok. 1,8 tys. poznało symulację emerytury (wysokość świadczenia, gdyby przeszli na emeryturę w najbliższym czasie), a niemal tysiąc prognozę emerytury (wysokość świadczenia w zależności od podanego momentu planowanego przejścia na emeryturę) – dodaje Olewiński.

Ankiety – prawie 97% klientów pozytywnie oceniło pomoc doradców

Po skorzystaniu z pomocy doradcy emerytalnego ZUS prosił także o wypełnienie specjalnej ankiety, która oceniała pracę doradców. Wynika z niej, że prawie 97% spośród ponad 32 000 ankietowanych pozytywnie oceniło pomoc doradców, a około 98% przyznało, że sposób przekazywania informacji był dla nich zrozumiały. Prawie połowa osób które wypełniły ankietę uznała, że odłoży na później podjęcie decyzji o przejściu na emeryturę lub nie jest jeszcze pewna czy już w tym roku skorzysta z tej możliwości.

Doradcy przybliżają przepisy emerytalne, wyjaśniają formalności, przypominają o kapitale początkowym i wyliczają symulację przyszłej emerytury.

Co ważne sama usługa doradcy nie ma na celu zachęcenie lub zniechęcenie do szybkiego przejścia na emeryturę. Przyczyną wprowadzenia doradców było umożliwienie naszym klientom podjęcia świadomej decyzji. To właśnie przyszły emeryt, w oparciu o miarodajne wyliczenia uzupełnione rzetelnymi informacjami, podejmuje decyzję o swojej przyszłości. Usługa doradcy emerytalnego wciąż działa, dlatego zapraszamy do ZUS wszystkich, którzy rozważają przejście na emeryturę. Warto skorzystać z tej fachowej pomocy – zaprasza rzecznik.

ZUS gotowy na obsłużenie reformy obniżenia wieku emerytalnego

Obsłużenie reformy obniżenia powszechnego wieku emerytalnego jest dla ZUS dużym wyzwaniem. Przez ostatnie miesiące instytucja przygotowywała się jednak intensywnie do zadania, które czeka ją w IV kwartale. Z jednej strony są to działania w zakresie IT obejmujące zmianę algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowywał się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. Są to zarówno zmiany w organizacji pracy, ale także wytypowanie przyszłych świadczeniobiorców, przyjrzenie się przypadkom braku wyliczenia kapitału początkowego oraz zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjna. Doradcy emerytalni są jednym z ważnych elementów przygotowań do wdrożenia reformy- informuje Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Przeżyłam z tobą tyle lat"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 37
PGE Skra Bełchatów 13 33
Trefl Gdańsk 13 26
Jastrzębski Węgiel 13 24
ONICO Warszawa 12 22
Indykpol AZS Olsztyn 12 22
Espadon Szczecin 13 21
Asseco Resovia Rzeszów 12 20
Cuprum Lubin 13 19
GKS Katowice 12 17
Cerrad Czarni Radom 13 15
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 14
MKS Będzin 13 12
Łuczniczka Bydgoszcz 11 10
BBTS Bielsko-Biała 13 7
Dafi Społem Kielce 13 6

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA