Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 24 kwietnia - św. Jerzy, męczennik
Radio Plus Radom /REGION/100 lat przysuskiej "Skowyrówki"

Informacje z regionu

100 lat przysuskiej "Skowyrówki"

08 listopad 2018 / Tekst

- Polska to ludzie, jej historia, kultura, bohaterstwo powstańców, poetów i pisarzy – mówił biskup radomski Henryk Tomasik, który celebrował mszę świętą w kościele św. Jana Nepomucena w Przysusze koło Radomia. W jej trakcie modlono się za ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości a wszystko z racji 100. rocznicy powstania Zespołu Szkół nr2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze. Poświęcony został także nowy sztandar szkoły na którym wyhaftowano godło Polski i portret założyciela szkoły Ludwika Skowyry.

- Dziękujemy Bogu za łaskę wiary. Dziękujemy za szkołę, która przeżywa przepiękny jubileusz, za ludzi, którzy ją tworzyli i kształtowali młode serca. Za to wszystko Bogu dziękujemy – mówił ordynariusz radomski.

Bp Tomasik mówił także o dziękczynieniu za odzyskanie wolności. - Mamy wolną ojczyznę. To dziękczynienie za ludzi, którzy poświęcali swoje życie, często bardzo młode, aby walczyć o wolność. Wspominamy wszystkich, którzy zostali zesłani na Syberię. Wspominamy ludzi, którzy składali ofiarę swojego życia, by Polska była wolna – mówił dalej ksiądz biskup.

Przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, który prosił Polaków, abyśmy „to wielkie duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”.

Polska, to ludzie, historia, kultura, bohaterstwo powstańców, poetów i pisarzy. W tych dniach chcemy dziękować za tych ludzi, za ich ofiarę, ale musimy też uświadomić sobie słowa św. Jana Pawła II dotyczące troski o naszą ojczyznę. Prosimy, by Chrystus nas jeszcze bardziej jednoczył. On nas szuka, czeka na nasze „tak” - powiedział biskup Tomasik:

Część oficjalna odbyła się w Zespole Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry. Dyrektor placówki oświatowej Małgorzata Bednarska przypomniała, że szkolny jubileusz wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Szkoła jest dzisiaj inna, tak samo jak Polska. Ale jedno się pozostało niezmienne, jej misja, czyli kształtowanie kolejnych pokoleń mieszkańców ziemi przysuskiej – powiedziała dyrektor Bednarska:

Starosta powiatu przysuskiego Marian Niemirski poinformował, że prezentem dla szkoły z okazji jej stulecia będzie wybudowanie centrum konferencyjno - szkoleniowego. - Zostaną w nim zastosowane najnowocześniejsze technologie edukacyjne. W naszej szkole powstanie czwarta w Europie sala projekcyjna, w której zostanie zastosowana technologia Virtual Reality. To wszystko powstanie w nowej sali szkoleniowej na około 200 osób – mówił starosta Niemirski:

Uczniowie są dumni ze swojej szkoły:

W trakcie uroczystości uczniowie odebrali stypendia starosty przysuskiego. Wśród nich stypendystka Prezesa Rady Ministrów Honorata Gapys:

W uroczystości udział wzięli m.in. Krzysztof Murawski, kierownik radomskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego, Ilona Jaroszek-Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej oraz wójtowie z terenu powiatu przysuskiego.

W 1916 roku z inicjatywy Ludwika Skowyry powstaje w Przysusze Towarzystwo Szerzenia Oświaty. Rok później ruszyła ponadpodstawowe Progimnazjum Przysuskie o czteroletnim cyklu nauczania. Celem progimnazjum było przygotowanie kadr do pracy w handlu i usługach. Naturalną kontynuacją działań Ludwika Skowyry było rozpoczęcie w dniu 12 listopada 1918 r. działalności przez szkołę zawodową, która działając pod patronatem Towarzystwa Szerzenia Oświaty została przekształcona w 1922 w pierwszą w Polsce Średnią Szkołę Spółdzielczą. Na jej inauguracji pojawił się późniejszy prezydent II Rzeczpospolitej – Stanisław Wojciechowski. Dodać należy, że budynki szkoły zostały ufundowane przez Ludwika Skowyrę ze środków pochodzących ze sprzedaży rodzinnego majątku ziemskiego. Szkoła była organizacją prywatną, jednak należy zaznaczyć, że młodzież niezamożna była zwalniana z opłat za czesne i za pobyt w internacie. Po kłopotach z władzami i próbie przeniesienia szkoły do Kozienic w 1930, po okresie pracy poza oświatą i emeryturą spółdzielczą, w 1938 roku wrócił Ludwik Skowyra do Przysuchy. Budynki Szkolne, które niegdyś pobudował znajdowały się w opłakanym stanie, z dodatkowo obciążoną hipoteką na kwotę 20 tys. złotych. Próba restytucji szkoły spółdzielczej w Przysusze została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Po wyzwoleniu miasta w 1945 roku w miasteczku zostaje utworzone Towarzystwo Wychowawcze im. Stanisława Staszica – „Wiedza i Praca”. W 1946 zostaje otwarte Prywatne Gimnazjum Handlowe kontynuujące tradycje szkoły przedwojennej. Istniało ono do 1951 r. to jest do likwidacji wszystkich szkół prywatnych w Polsce. W 1947 r. została utworzona Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa, która po likwidacji Prywatnego Gimnazjum Handlowego została przeniesiona do budynków należących do Ludwika Skowyry, a on sam został jej dyrektorem. Po przepracowaniu 59 lat Ludwik Skowyra przeszedł na emeryturę. Przyznano mu tytuł Honorowego Dyrektora Szkoły Zawodowej w Przysusze. Szkoła, którą stworzył, tzw . „Skowyrówka”, i której po wojnie został dyrektorem, liczyła wówczas 157 uczniów uczęszczających do 5 oddziałów i mieściła się w trzech budynkach. Zmarł w Przysusze 30 listopada 1965 r. Nie doczekał przeniesienia szkoły do nowych budynków dydaktycznych w 1968 r. W 1988 Zespół Szkół Zawodowych otrzymał imię swego założyciela – Ludwika Skowyry. Obecnie szkoła kształci rzemieślników i techników w bardzo wielu specjalnościach.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Fields of Gold

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4