Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

REGION

Z chodnika do muzeum

środa, 05 sierpnia 2015 14:40 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs
Kolejne żydowskie płyty nagrobne odnalezione zostały w Opocznie. Przez kilkadziesiąt lat służyły jako chodnik, teraz trafiły do opoczyńskiego muzeum.
Macewy odnaleźli dyrektorzy działających w Opocznie muzeum i biblioteki: Tomasz Łuczkowski i Andrzej Śliwka. Macewy przez ostatnie kilkadziesiąt lat służyły jako chodnik. Niestety tablice zostały zdewastowane i nie zachowały się żadne inskrypcje. Powyżej poziomu, do którego były pierwotnie wkopane widoczne są jednak bardzo wyraźne i nieregularne ślady dłuta. W porozumieniu z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, opoczyńskie macewy oraz ich fragmenty gromadzone są w miejscowym muzeum. Ich liczba systematycznie wzrasata dzięki pomocy opocznian, którzy odnajdują i przekazują pozostałości bogatego dziedzictwa kulturowego miasta.

Ostatnio Andrzej Śliwka, dyrektor opoczyńskiej biblioteki otrzymał list z podziękowaniem z Jad Waszem, Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie. Do podziękowań dołączono symbol pamięci, spinkę z gałązką oliwną wyrastającą z drutu kolczastego. Andrzej Śliwka od kilkunastu lat zajmuje się upamiętnianiem dziedzictwa kulturowego Żydów. Poza artykułami  poświęconymi opoczyńskim Żydom, we współpracy z Muzeum Regionalnym w Opocznie zabezpieczył kilkadziesiąt fragmentów macew. W ostatnich latach zaangażował się także w ochronę terenu cmentarza żydowskiego w Żarnowie. O wyróżnienie dla Andrzeja Śliwki wystąpił Nechemiasz Pinkusiewicz. W 2012 roku w ten sam sposób zostali uhonorowani Rafał Kądziela, obecny burmistrz Opoczna oraz Tomasz Łuczkowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum.