Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024

Artysta tygodnia

Czesław Niemen

piątek, 20 listopada 2015 13:06 / Autor: Robert Kłos
Robert Kłos

To jeden z najważniejszym muzyków w Polsce, ikona polskiego rocka, artysta niezwykle twórczy, który pozostawił po sobie ogromną ilość wyjątkowych utworów z tym najbardziej charakterystycznym czyli „Dziwny jest ten świat”.

Ta piosenka jego autorstwa pochodzi z 1967 roku, i ma bardzo charakterystyczny organowy wstęp zagrany przez Mariana Zimińskiego. Niemen zdobył za tę piosenkę nagrodę na V Festiwalu Piosenki w Opolu w czerwcu 1967 roku. W latach 60. XX wieku protest song stał się nieoficjalnym hymnem kontestującej polskiej młodzieży. Piosenka zainspirowana przez „It’s a Man’s World” Jamesa Browna , wykonana z niespotykaną brawurą, stał się prawdziwym manifestem wolności. Do dziś nie schodzi z czołowych miejsc wszelkich rankingów na najlepsza polską piosenkę.

Czesław Niemen tak naprawdę nazywał się Czesław Wydrzycki, W grudniu 1963 wystąpił z grupą Niebiesko-Czarni w słynnej paryskiej sali Olympia. W tym okresie, za namową żony Franciszka Walickiego Czesławy, Wydrzycki zaczął posługiwać się pseudonimem artystycznym Niemen.

Po odejściu w 1967 roku z bigbeatowego zespołu Niebiesko-Czarni, występował jako solista.  Miał również swoje własne grupy: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Do największych przebojów pierwszego okresu należą dynamiczny utwór „Czy wiesz?” i sentymentalna ballada „Pod Papugami”. Wkrótce jednak zaczął zmierzać w stronę ambitniejszej muzyki, adresowanej do bardziej wymagającej publiczności. Tworzył własne, indywidualne i charakterystyczne odmiany muzyki – od rocka psychodelicznego przez symfoniczny Rock progresywny.

Niemen tworzył również muzykę filmową i teatralną. Brał między innymi udział w nagraniu muzyki do "Wesela" Andrzeja Wajdy, gdzie wykonywał partię Chochoła.

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku. 20 lutego 2011 roku we wsi Stare Wasiliszki na Białorusi, w domu urodzenia Czesława Niemena, otwarto muzeum jego imienia.