Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Pachomiusz Starszy, pustelnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żeleźnica, Góry Mokre
Dziś jest: Niedziela, 09 maja 2021

REGION

Dla kogo schetynówki?

piątek, 04 grudnia 2015 14:48 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs
Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi opublikował wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Wynika z niej, że obydwa wnioski złożone przez powiat opoczyński uzyskają dofinansowanie w ramach tego programu. Spore szanse na realizację ma także wniosek złożony przez gminę Opoczno.
W przyszłym roku budżet państwa przeznaczy na schetynówki w województwie łódzkim blisko 50 mln zł. Pieniądze te podzielone zostaną po połowie na drogi powiatowe i gminne. Na opublikowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki wstępnej liście rankingowej bardzo wysokie pozycje zajęły obydwa wnioski złożone przez powiat opoczyński. Na czwartym miejscu znalazła się inwestycja polegająca na rozbudowie drogi Opoczno – Końskie, tym razem na odcinku Parczówek – Petrykozy. To drugi etap przebudowy powiatowej drogi. Wartość zadania opiewa na blisko 4 mln zł. Za te pieniądze ma zostać rozbudowany odcinek o długości 1,4 km. Drugi opoczyński wniosek znalazł się na ósmym miejscu wstępnej listy rankingowej. Chodzi o rozbudowę drogi Opoczno – Drzewica na odcinku Idzikowice – Brzuza. Przebudowa nieco ponad 2-kilometrowego odcinka drogi ma kosztować ponad 6 mln zł.

Jest spora szansa, że na wykonanie zarówno pierwszego, jak i drugiego zadania powiat opoczyński dostanie wsparcie z budżetu państwa w wysokości połowy kosztów związanych z realizacją inwestycji. Obydwa wnioski znajdują się wysoko na liście rankingowej. Ich obecne pozycje gwarantują dotacje. Trzeba jednak pamiętać, że opublikowana przez Łódzki Urząd Wojewódzki lista nie jest jeszcze ostateczna. Wnioskodawcy w zakresie oceny merytorycznej mogą wnosić zastrzeżenia do wstępnej listy rankingowej do 15 grudnia. Ostateczna lista rankingowa ma zostać ogłoszona do 30 grudnia. Minister ma czas na jej zatwierdzenie do 20 stycznia.

Szansę na dotacje ma także wniosek złożony przez gminę Opoczno. Chodzi o przebudowę skrzyżowania ulic Biernackiego i Partyzantów na rondo wraz z budową dwóch łączników w okolicach szpitala. Pierwszy połączy ul. Biernackiego ze Skłodowskiej, drugi Biernackiego z Partyzantów. Przy obydwu łącznikach ma powstać 130 miejsc parkingowych. Inwestycja pochłonie blisko 3,2 mln zł.

Co prawda wniosek gminy Opoczno znajduje się dopiero na 19. pozycji, która w tej chwili nie daje gwarancji na wsparcie z budżetu państwa, jednak może się okazać, że rządowych pieniędzy wystarczy także na ten projekt. Według opublikowanej listy, na dofinansowania może liczyć 18 gminnych zadań. Wniosek z Opoczna jest więc pierwszy wśród tych, dla których pieniędzy zabrakło. Jednak doświadczenia poprzednich lat pokazują, że wartość kosztorysowa planowanych zadań jest zazwyczaj sporo wyższa od cen, za jakie decydują się zrealizować inwestycje firmy, które wygrywają w przetargach. Korzystne rozstrzygnięcia przetargowe oznaczają więc także mniejsze środki, jakie na poszczególne zadania przeznaczał będzie budżet państwa. W ramach schetynówek finansuje on zawsze połowę inwestycji. Oznacza to, że zaoszczędzonych pieniędzy może wystarczyć także na wniosek z Opoczna.

Zdecydowanie mniejsze szanse na realizację w ramach schetynówek mają pozostałe wnioski złożone przez gminy powiatu opoczyńskiego. Na 26. pozycji znalazł się wniosek złożony przez gminę Drzewica polegający na przebudowie ulicy Staszica. Wyremontować drogę w ramach schetynówek chciała także gmina Mniszków. Jej wniosek znalazł się jednak dopiero na 43. pozycji.