Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

REGION

Marszałkowie z nowymi kompetencjami

piątek, 15 stycznia 2016 17:46 / Autor:
fot. www.mazovia.pl
Wraz z rozpoczęciem nowego roku marszałkowie województw dostali nowe zadania. To oni wydają teraz pozwolenia na usuwanie drzew lub krzewów z nieruchomości, które należą do miast na prawach powiatu. Marszałkowie będą pobierać też opłaty z tytułu recyklingu pojazdów wycofanych z użytku.

Przepisy o ochronie oraz usuwaniu drzew i krzewów zmieniły się w sierpniu ubiegłego roku. Dotyczyły nie tylko zmiany organu wydającego pozwolenia na wycinkę, ale także obniżyły opłaty za usunięcie drzew i krzewów oraz kary administracyjne. Marszałek woj. mazowieckiego od 1 stycznia wydaje pozwolenia co do krzewów i drzew na nieruchomościach, które są własnością Radomia, Warszawy, Płocka, Ostrołęki czy Siedlec. W powiatach decyzje takie wydają starostowie. W miastach na prawach powiatu byłyby to jednak decyzje we własnej sprawie.

Zmiana nastąpiła także w przepisach dotyczących recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Urząd Marszałkowski będzie przyjmował opłaty za nieosiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu pojazdów dla przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu. To nowa opłata, którą przedsiębiorcy będą musieli sobie sami naliczyć i wnieść do 15 marca 2017 roku. Urząd Marszałkowski przekaże opłaty do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Urzędy Marszałkowskie będą też przyjmować i weryfikować sprawozdania składane przez przedsiębiorców prowadzących stację demontażu pojazdów, a także wydawać decyzje o wysokości opłaty, gdyby nie została ona wniesiona przez przedsiębiorcę lub była niższa od należnej.