Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr z Werony, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 04 czerwca 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

REGION

Kolej przyspieszy jeszcze w tym roku?

wtorek, 02 lutego 2016 11:02 / Autor:
fot. mazovia.eu
Eksperci z Fundacji Centrum Zrównoważonego Transportu uważają, że jeszcze tym roku należy wyremontować odcinek trasy kolejowej nr 22 z Radomia do Drzewicy. Dzięki temu Radom zyska nie tylko szybsze połączenie z Warszawą ale także Krakowem.

Remont 50 km odcinka kolejowego Radom-Drzewica PKP PLK planują dopiero na 2017 rok. Obecnie na tej trasie kursują trzy pary pociągów osobowych. Cała trasę pokonują w godzinę i trzynaście minut. Po remoncie czas ten skróciłby się około 30 minut. Jednak dzięki temu udałoby się także szybciej dojechać pociągiem do Centralnej Magistrali Kolejowej prowadzącej do Warszawy i Krakowa.

Po remoncie, dojazd z Radomia do stolicy trwałby niespełna dwie godziny, ponieważ na odcinku Warszawa-Idzikowice pociągi osobowe rozwijają prędkość do 160 km/h. Choć cała trasa z Radomia do Warszawy mierzy ponad 170 km, to przejazd jest i tak krótszy niż przez Warkę. Co więcej, rozwiązanie zaproponowane przez CZT spowoduje, że uda się wytyczyć alternatywną trasę w zamian za mający zostać wyremontowany do 2021 roku odcinek kolejowej „ósemki” Radom-Warka.

Przypomnijmy, podobne rozwiązanie przez kilka miesięcy w połowie ub. roku sprawdziło się. Koleje Mazowieckie organizowały połączenie piętrowymi składami po godzinie piątej z Radomia oraz po szesnastej z Warszawy. Podróż trwała dwie godziny. Tymczasem na kolejowej trasie nr 22 w tym roku powinien rozpocząć się remont odcinka Tomaszów Mazowiecki-Radzice (k. Drzewicy).

PLK chcą na całej linii osiągnąć prędkość 100 km/h. Szacunkowa wartość prac wynosi 25 mln zł netto. Linia nr 22 łączy Radom z Centralną Magistralą Kolejową i umożliwia połączenie z Łodzią. Remont całej trasy, zgodnie z planami kolei, ma zakończyć się nie wcześniej niż w 2019 roku.

Pod wnioskiem o przyspieszenie inwestycji może się podpisać każdy TUTAJ

Zapraszamy do nas: