Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

REGION

PKP i bezpieczne ferie

czwartek, 04 lutego 2016 14:46 / Autor: Weronika Chochoł
fot. plk-sa.pl
Weronika Chochoł
Więcej patroli na dworcach i w pociągach, szczególne monitorowanie tras pociągów z dziećmi i młodzieżą, nadzór nad terenami kolejowymi – to działania Straży Ochrony Kolei podejmowane w poszczególnych województwach na czas ferii zimowych.

Wraz z pierwszymi dniami ferii Straż Ochrony Kolei rozpoczęła akcję skierowaną na zapewnienie bezpiecznych przejazdów koleją, grup dzieci i młodzieży. - Bezpieczeństwa podróżnych pilnować będzie ponad 14 000 patroli SOK, wspieranych przez 1 200 zespołów innych służb. Patrole działają wokół dworców i przystanków, w pomieszczeniach i na peronach. Zwracają uwagę na bezpieczne dojścia do pociągów przez tereny kolejowe oraz zachowanie podczas wsiadania i wysiadania z wagonów. W pociągach obecne są patrole umundurowane i w ubraniach cywilnych. - informuje Diana Zborowska – rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. Funkcjonariusze współpracują z personelem przewoźników, obsługą dworców, a także Policją i Strażą Miejską.

Szczególnym nadzorem objęte są tereny kolejowe i tory w miejscach, gdzie przechodnie często skracają sobie drogę. Patrolowane są także okolice linii kolejowych przylegających do lodowisk, szlaków turystycznych oraz mosty i wiadukty, którymi próbują przechodzić osoby nieuprawnione.

- W okresie ferii zimowych szczególnie współpracujemy z maszynistami i zwracamy uwagę na dzieci i młodzież znajdujące się obok torów. Patrole zmotoryzowane szybko podejmują działania, jeśli teren „zabawy” zbytnio przylega do linii lub urządzeń kolejowych. Liczymy również na to, że wcześniej wykonana praca – pogadanki i spotkania edukacyjne w szkołach z dziećmi i młodzieżą kształtują postawy ograniczające niebezpieczne zachowania – mówi Grzegorz Sławiński, zastępca komendanta Regionu SOK w Tarnowskich Górach.

Do dyspozycji podróżnych i osób chcących zgłosić zagadnienia związane z bezpieczeństwem, działa numer alarmowy SOK, czyli 22 474 00 00.