Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

REGION

A jednak podział statystyczny?

poniedziałek, 15 lutego 2016 11:19 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska
Wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne wysłany do Eurostatu. Rząd na złożenie wniosku miał czas właśnie do 15 lutego. Dzięki temu ma być większy dostęp do unijnych funduszy dla uboższej części województwa, w tym dla ziemi radomskiej.

- Czyżby zwyciężył zdrowy rozsądek? Oby. Wygląda na to, że rząd uległ argumentom samorządowców i ekspertów (podobno również spadającym notowaniom w "potencjalnym" województwie). To bardzo dobra informacja dla Mazowsza – napisał na portalu społecznościowym Adam Struzik Marszałek Mazowsza, który od początku popierał ten pomysł, a nie wydzielenie Warszawy i stworzenie odrębnego województwa.

Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego:

Przypomnijmy koncepcję podziału statystycznego Mazowsza opracował jeszcze rząd PO. Chodziło o to, żeby województwo zachowało większy dostęp do unijnych dotacji. Z kolei politycy PiS forsowali pomysł, by podzielić Mazowsze na dwa województwa. Taki podział był jednym z punktów programu Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami parlamentarnymi. Czy to oznacza, że politycy wycofują się z tych zabiegów? Tydzień temu na antenie Radia Plus poseł Marek Suski z PiS przekonywał - Pochylamy się nad sprawą i nie wycofujemy się z planów podziału Mazowsza. Robimy analizę, czy Mazowsze na tym zyska, czy straci. Jeżeli obywatele mieliby stracić, to nie warto tego robić, ale jeśli mogliby zyskać, to będziemy szli w tym kierunku – mówił Suski.

Z kolei poseł PiS Anna Kwiecień powiedziała nam, że nie ma powodó do tego, by wycofywać się z podziału administracyjnego

Złożony wniosek dzieli Mazowsze statystycznie na dwa obszary – jeden obejmuje Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim; drugi obejmuje pozostałą część Mazowsza. Eurostat po analizie wniosku dokona korekty dotyczącej obszarów NUTS, może to się stać jesienią. Więcej pieniędzy do biedniejszej części Mazowsza popłynie po 2020 roku.