Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

REGION

Cmentarz w Tczowie zabytkiem

wtorek, 19 kwietnia 2016 08:54 / Autor: Weronika Chochoł
fot. mwkz.pl
Weronika Chochoł
XIX nekropolia w Tczowie wspisana została do rejestru zabytków. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – Barbara Jezierska podpisała decyzję w tej sprawie.

Cmentarz powstał w 1 poł. XIX w. Do tej pory zachowało się na nim wiele cennych nagrobków, prezentujących różne typy: krzyż na cokole, płytę nagrobną, stele, obelisk na cokole, krzyż na skałkach, pień drzewa, czy rzeźbę figuralną na skałkach. Wykonane zostały głównie z piaskowca. Najstarsze, orientowane nagrobki pochodzą z 2. poł. XIX w. i 1. poł. XX w. usytuowane są w zachodniej części cmentarza.

Najstarszym obiektem jest nagrobek Wincentego Tebatyckiego z poł. XIX w. w formie obelisku na cokole o cechach klasycystycznych. Pod względem artystycznym interesującymi nagrobkami są: nagrobek ks. Antoniego Nagórskiego z 4. ćw. XIX w. w formie krzyża na skałce oraz nagrobek Maryi z Wąsowiczów Rutkowskiej z 2. poł. XIX w. w formie steli z krzyżem odznaczającym się bogatą dekoracją klasycyzującą.

- Wpisem objęto teren cmentarza, układ przestrzenno-komunikacyjny oraz najcenniejsze nagrobki sprzed 1950 roku, wraz z ich otoczeniem w promieniu 3 m. - mówi Agnieszka Żukowska - Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Pomniki nagrobne upamiętniają właścicieli ziemskich: Wincentego Tebatyckiego i Władysława Rutkowskiego – dziedziców wsi Kroczów oraz księży z parafii w Tczowie: ks. Antoniego Nagórskiego, ks. Feliksa Kowalskiego, ks. Ludwika Tarłowskiego i ks. Franciszka Ciacha. Na terenie cmentarza znajduje się także miejsce pamięci narodowej – mogiła wraz z pomnikiem upamiętniającym poległych w latach 1914-1918 żołnierzy.

Nekropolia stanowi cenny dokument materialny i niematerialny dziejów parafii i miejscowości. Do rejestru wpisana została z uwagi na wartości historyczne i artystyczne.