Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

REGION

90 - lecie OSP w Jastrzębi

niedziela, 01 maj 2016 16:27 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł
Odznaczenia przyznane, nowy wóz strażacki poświęcony i ochrzczony - Ochotnicza Straż Pożarna w Jastrzębi służy już od 90 lat!

Obchody jubileuszu rozpoczęła Msza Święta w kościele Zwiastowania NMP w Jastrzębi. W liturgii udział wzięli zaproszeni goście, orkiestra ze Straży Pożarnej w Jedlińsku i oczywiście ochotnicy służący w jastrzębskiej OSP. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Grzegorz Stańczak - kapelan OSP w Jastrzębi, który przypomniał, że praca strażaków to wielka misja:

 

Podczas jubileuszowych uroczystości przed remizą strażacką w Jastrzębi wręczono wiele wyróżnień i podziękowań. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa uhonorowany został sztandar OSP w Jastrzębi. Złote, srebrne i brązowe medale otrzymali ochotnicy z Jastrzębi. Dużym wyróżnieniem dla jednostki było również wręczenie tytułu Pro Mazovia.

Ważnym momentem obchodów było również poświęcenie i ochrzczenie nowego wozu strażackiego. Jastrząb - bo tak został nazwany nowy wóz - posiada napęd 4x4, silnik o mocy 290 km, a także zbiornik wody o pojemności 3500 litrów i zbiornik pianotwórczy o pojemności 350 litrów. Koszt nowego wozu to blisko 650 tysięcy złotych. Jednostka za zakup otrzymała dofinansowanie: 150 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, 150 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie za pośrednictwem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Jednostka pozyskała również 150 tys. zł. z Państwowej Straży Pożarnej. Do zakupu nowego wozu, blisko 200 tys. dołożył Urząd Gminy w Jastrzębi. Jak powiedział obecny na uroczystości Zbigniew Gołąbek - radny sejmiku wojewódzkiego i Wiceprezes Zarządu mazowieckiej OSP, dobra współpraca na wielu szczeblach przyniesie korzyść mieszkańcom gminy:

 

 W uroczystości udział wzięli m.in wicewojewoda Artur Standowicz, przedstawiciele rady powiatu i rady gminy, Elżbieta Zasada - wójt gminy Jastrzębia, Paweł Frysztak - Komendant Miejski PSP w Radomiu, a także orkiestra dęta ze Straży Pożarnej w Jedlińsku, która uświetniła zarówno liturgię, jak i obchody przez remizą w Jastrzębi.

Jubileusz cieszy prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębi - Grzegorza Rudeckiego:

 

 Jednak nie byłoby tych wszystkich naród i sukcesów, gdyby niespełna wiek temu ktoś nie podjął się tworzenia jednostki - wspomina Jan Wolak, który w OSP służy już od ponad pięćdziesięciu lat:

 

Podczas uroczystości poświęcona została również figura św. Floriana - patrona strażaków.

Na obecną chwilę Ochotnicza Straż Pożarna ma do dyspozycji samochód operacyjny, samochód techniczny i trzy pojazdy gaśnicze. W jednostce pracuje 60 ochotników, w tym 23 druhów służby czynnej. W ten skład wchodzi 5 kobiet. Wszystkim ochotnikom życzymy dużo zapału do pracy i rozwoju jednostki.

Zapraszamy do nas: