Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Przebadaj się i żyj!

piątek, 10 czerwca 2016 13:25 / Autor: Weronika Chochoł
fot. gops-parchowo.pl
Weronika Chochoł
Z bezpłatnej mammografii skorzystać będą mogły mieszkanki regionu radomskiego.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około ponad 1/5 wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie, a ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.

Istnieje wiele czynników ryzyka zachorowania na raka piersi, jednak dużo zależy również od samych kobiet. Ogromne znaczenie w zapobieganiu i szybkim wykrywaniu raka piersi ma profilaktyka pierwotna i wtórna, o której mówi Grzegorz Nyc - ginekolog, położnik:

Do profilaktyki pierwotnej zaliczają się również zdrowy tryb życia i zdrowa, zbilansowana dieta.

Jednak nawet jeśli to okaże się niewystarczające, to należy pamiętać, że rak to nie wyrok. Ważne jest jednak, by wykryć go wcześnie i szybko zacząć leczenie. Dlatego też do kobiet między 40 a 75 rokiem życia skierowane jest zaproszenie do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych.

Panie w przedziale wiekowym 50 - 69 co dwa lata skorzystać mogą z bezpłatnej mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Skierowanie lekarskie nie jest wymagane, wystarczy jedynie zarejestrować się.

Mammografię bezpłatnie mogą wykonać także kobiety w wieku 40 - 49 i 70 - 75 lat. Te badania wykonywane są w ramach Projektu  „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Każda kobieta, która chciałaby skorzystać z programu powinna zarejestrować się, a także poprosić dowolnego lekarza o skierowanie.

Mammografia to badanie wykonywane przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Jednak jak uspokaja doktor Grzegorz Nyc, badanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentki:

 

W najbliższym czasie mammobus odwiedzi powiat radomski. Z badań skorzystać będą mogły mieszkanki powiatów radomskiego i zwoleńskiego. Mammobusy odwiedzą następujące miejscowości:

  • Jastrzębia – 14 czerwca przy Straży Pożarnej, Jastrzębia 1
  • Tczów – 15 czerwca przy Sklepie Kaufland, Kwiatowa 17
  • Kowala – 16 czerwca przy Urzędzie Gminy, Kowala 105A
  • Policzna – 17 czerwca przy Ośrodku Zdrowia, ul. Prusa 9
  • Przyłęk – 20 czerwca przy Ośrodku Zdrowia, Przyłęk 30 
  • Gózd – 21 czerwca przy Urzędzie Gminy, ul. Radomska 7

Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Należy pamiętać o tym, że jakość badań wykonywanych w mammobusie nie różni się od jakości badań przeprowadzanych w szpitalu:

 

Mammografia i zdrowy tryb życia to nie wszystko. Warto także pamiętać o samobadaniu piersi, które powinno być wykonywane raz w miesiącu, po miesiączce. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy wykrytych zmian należy zgłosić się do ginekologa. Nie każda zmiana oznacza nowotwór, a szybkie wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie i normalne życie.

Zachęcamy do badań, a także dbania o swoje zdrowie przez 365 dni w roku!