Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Wacław, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Lisów
Dziś jest: Wtorek, 28 września 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

REGION

Ustawa o szpitalach dzieli samorządowców

piątek, 17 czerwca 2016 10:52 / Autor:
fot. RedHand/flickr.com
Sejm pracuje nad ustawą blokującą przenoszenie odpowiedzialności za długi szpitali w ręce prywatnych podmiotów. Zamiast komercjalizacji, to samorządy będą miały zajmować się problemem niewypłacalności lecznic.
Radom szczepienia
Nowa ustawa przygotowywana przez rząd PiS ma gwarantować, że żaden szpital publiczny nie będzie przekształcany w spółkę prawa handlowego ani komercjalizowany. Dotąd działo się tak, że gdy placówka służby zdrowia miała kłopot ze spłatą zobowiązań finansowych, w sukurs szły prywatne spółki. Teraz to się zmieni – ministerstwo zdrowia chce, aby długami państwowych lecznic zajmował samorząd. Marek Szary, szef klubu radomskich radnych PiS:
Z kolei radomski szpital przy ul. Tochtermana systematycznie zaciąga pożyczki, które ostatecznie spłaca miasto z publicznej kasy. Dlatego, zdaniem radnego PO, Andrzeja Łuczyckiego, lecznica może stać się jedynym obiektem zainteresowania radnych – nie zaś, jak określa – „budowa nowych dróg czy mostów”:
Tymczasem ustawa, nad którą pracują parlamentarzyści doczekała się przeciwników nawet w partii rządzącej. Ostrej krytyki nie szczędzi trzecia osoba w państwie, marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. Obawia się, że doprowadzi ona do „jeszcze większych patologii”:
- Chodzi o to, aby pacjent, niezależnie do którego szpitala trafi, będzie miał pewność, że otrzyma pomoc na wysokim poziomie – dodaje marszałek Karczewski. W podobnym tonie wypowiada się także starosta radomski, Mirosław Ślifirczyk, któremu podlegają dwa szpitale na terenie powiatu radomskiego.
Czy obawy samorządowców zostaną uwzględnione w poprawkach do ustawy? To zadanie komisji parlamentarnych. Jednocześnie rząd nie wycofuje się z propozycji gruntownych reform służby zdrowia. Przygotowania do niej, jak informują politycy partii rządzącej „idą pełną parą”, choć „wymagają czasu”.