Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Wacław, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Lisów
Dziś jest: Wtorek, 28 września 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

REGION

Szkoła w Podgórze z e-oknem na świat

piątek, 24 czerwca 2016 12:39 / Autor:

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zainaugurowała dziś w szkole podstawowej w Podgórze w gminie Gózd pilotażowy program "Ogólnopolska Sieć Edukacyjna". Szkoła ma już od miesiąca szybki internet.

 

 

 

- 16700 szkół w całym kraju nie ma dostępu do szybkiej sieci. Wy już macie - powiedziała do uczniów minister Streżyńska. - Naszym celem jest osiągnięcie 100%-owego internetu w 100% szkół w całej Polsce - dodała.

Pilotaż realizuje na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa. P.o. dyrektora Wojciech Kamieniecki.

Placówka, w której uczy się ponad 70 dzieci, otrzymała też 15 laptopów. Dzieci już skorzystały z dobrodziejstwa sieci, ale po wakacjach w pełni rozpoczną przygodę z wirtualnym światem edukacji. - Internet mamy już miesiąc. Do tej pory sprawuje się bardzo dobrze. Jesteśmy przeszczęśliwi, że ten XXI wiek zawitał już do naszej szkoły - cieszyła się dyrektor szkoły w Podgórze Krystyna Głuszek.

Wójt gminy Gózd Paweł Dziewit mówił o oknie na świat i skoku cywilizacyjnym prowadzonej przez gminę szkoły.

Inauguracja pilotażu odbyła się w obecności wielu osób ze świata polityki i samorządu. W Podgórze był m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

W pilotażu bierze udział 10 szkół z woj. mazowieckiego i 10 z woj. podlaskiego. Szkoła w Podgórze jako jedyna korzysta z łącza satelitarnego z przepustowością do 22 Mbps (pobieranie) i 6,6 Mbps (wysyłanie). Uczniowie mogą korzystać z sieci w każdej sali.  Wcześniej internet był tylko w gabinecie dyrektora.

Informatyzacja szkoły w Podgórze to także powód do radości dla rodziców uczniów.

- Szkoła ma szybki internet, super internet. Dla dzieci są to wielkie możliwości - mówi nauczycielka informatyki Beata Strzębała.

Projekt to wynik współpracy Ministerstwa Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Docelowo do września 2018 r. wszystkie szkoły w Polsce mają mieć dostęp do szerokopasmowego internetu. A od września 2017 roku w każdej szkole ma być prowadzona nauka programowania.