Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

To już koniec

piątek, 20 września 2013 12:38 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

12 mln złotych pochłonął remont radomskiej katedry. 5-letni program konserwatorski świątyni zostanie podsumowany 30 września z udziałem przedstawicieli ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, władz Mazowsza i Radomia oraz Kościoła. Obecnie trwa porządkowanie terenów zielonych wokół świątyni.

Proboszcz parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny ks. prałat Edward Poniewierski powiedział, że wśród najważniejszych prac, było wykonanie nowoczesnego systemu ogrzewania z wykorzystaniem pompy cieplnej, co znacznie obniżyło koszty eksploatacji obiektu i zmniejszyło emisję szkodliwych substancji. - Poprzedni system grzewczy był niewydolny. Przy dużych mrozach w kościele ledwo udawało się utrzymać temperaturę zbliżoną do zera stopni Celsjusza. Nowy system gwarantuje nam ok. 13 stopni na wysokości 2,5 metra. Różnica jest rewelacyjna - cieszy się ks. Poniewierski. W ramach tych prac, wokół kościoła zostały wykonane odwierty do głębokości 70 metrów. Wykonano ich w sumie 65. System ten liczy aż 6200 metrów rur.

W ramach prac została odnowiona frontowa elewacja kościoła, portal został uzupełniony o istniejące w projekcie, a nigdy nie wykonane płaskorzeźby. - Elewacja została wykonana z cegły klinkierowej. Musieliśmy uzupełnić ubytki. Wymieniono 1/3 fugowania, które wykruszyło się. Ponadto przy budowie wykorzystano wiele kamiennych elementów, które na przestrzeni lat ulegały poważnej destrukcji - opowiada ks. Edward Poniewierski.

Na cokołach, przed drzwiami katedry ustawiono dwa pomniki (Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego), które niegdyś ulokowane były na placu przed świątynią. Pojawiły się również pinakle - elementy dekoracyjne w postaci smukłej kamiennej wieżyczki, zdobiące kolumny znajdujące się pomiędzy wejściami. W grudniu ubiegłego roku odbyła się instalacja ołtarza w kościele katedralnym. Wewnątrz można podziwiać nową posadzkę. Została ona wymieniona wraz z całym podłożem na głębokości jednego metra. - Niestabilne podłoże, które można było obserwować w ostatnich latach, było przyczyną wybrzuszeń wewnątrz kościoła - powiedział ks. Poniewierski.

Uroczyste zakończenie remontu zaplanowane jest na 30 wrześnie o godz. 11. Wtedy też odbędzie się prezentacja wszystkich zmian, które zostały przeprowadzone od 2007 roku. W spotkaniu wezmą udział m.in. architekci i wykonawcy inwestycji. Zaproszono także władze miasta, władze Mazowsza oraz instytucje zaangażowane w remont świątyni. Całkowita wartość projektu to 12 mln złotych, z czego 6,6 mln zł pochodziło z funduszy unijnych.

Kościół mariacki w Radomiu jest trójnawową bazyliką z transeptem i trzema portalami. Projekt nawiązuje do gotyku francuskiego. Wysokie, 72-metrowe wieże swym kształtem przypominają wyższą wieżę kościoła mariackiego w Krakowie. Wnętrze radomskiej katedry jest podobne do wnętrz zachodnioeuropejskich kościołów gotyckich. W kościele odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W lewym przedsionku znajduje się sarkofag tragicznie zmarłego bp. Jana Chrapka z jego popiersiem.