Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

REGION

Szkolenia z ratowania życia

poniedziałek, 17 października 2016 09:14 / Autor: Marcin Prejs
fot. Marcin Pytlos
Marcin Prejs

Ponad 100 tysięcy osób rocznie udałoby się uratować, gdyby więcej ludzi potrafiło i nie bało się udzielać pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia. We wtorek odbędą się koneckie obchody Dnia Przywracania Czynności Serca.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony był 16 października. Lokalne obchody tego dnia w powiecie koneckim przeprowadzone będą we wtorek (18 października). Otwarcie cyklu szkoleń z okazji Dnia Przywracania Czynności Serca w powiecie koneckim zaplanowane zostało na godzinę 8.30 w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich. Zaprasza na nie konecki ratownik medyczny Marcin Pytlos, organizator przedsięwzięcia.

Jak mówi, większość ludzi nie przywiązuje wagi do umiejętności przywracania czynności serca aż do momentu, kiedy takiej pomocy będzie potrzebował ktoś z bliskiego ich otoczenia. A zdarzyć się to może każdemu i w różnych sytuacjach: na ulicy, w trakcie ćwiczeń i treningu, w pracy czy też jak to bywa najczęściej w domu. Wtedy dopiero przychodzi zastanawianie, że można było coś zrobić. Ale nie jest jeszcze za późno, ponieważ można przez propagowanie zapobiec podobnym sytuacjom, przekonuje Marcin Pytlos. – Szkolenia, jakie prowadzę czy też aktywne prezentacje pokazują, że czynności utrzymywania krążenia i oddechu są tak łatwe, że potrafią wykonać je nawet dzieci w przedszkolu – zapewnia. Będzie można się o tym przekonać już od jutra. We wtorek rusza w powiecie koneckim cykl szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Uroczyste rozpoczęcie o godzinie 8.30 w koneckim domu kultury. O godzinie 16 ruszą otwarte warsztaty z udzielania pierwszej pomocy.