Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Rafał Chyliński, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 02 grudnia 2021

REGION

S7 w Skarżysku bez przeszkód!

wtorek, 06 grudnia 2016 20:03 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Skarga ekologów oddalona. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na budowę drogi S7 pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a granicą województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Spór toczył się od lat. Budowę drogi S7 blokowały... motyle. Konkretnie chodzi o przeplatkę aurinię, modraszka telejusa i alkona, chronione gatunki motyli, które mają swoje siedlisko w dolinie rzeki Oleśnicy. Protest złożyło Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Według ekologów budowa drogi zaszkodzi owadom, a także ssakom, dla których jest to trasa wędrówek.

Zaskarżone zostały decyzja środowiskowa i zgoda na realizację inwestycji. W maju Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na decyzję środowiskową, a 6 grudnia na realizację inwestycji. - Oznacza to, że decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się prawomocna i ostateczna. Te dwie decyzje potrzebne są do realizacji inwestycji. Aktualnie zakończył się pierwszy etap postępowania przetargowego na realizację przedsięwzięcia - informuje Małgorzata Pawelec, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Teraz czas na drugi etap postępowania przetargowego. Dokumentacja będzie gotowa na przełomie grudnia i stycznia i wtedy wykonawcy będą mogli składać oferty cenowe. - Do drugiego etapu postępowania przetargowego zakwalifikowało się ponad 20 wykonawców. Aktualizujemy dokumentację m.in. związaną z najnowszymi przepisami, które zmieniły się w czasie procedury odwoławczej. Chodzi tu m.in. o przepisy dotyczące barier, ekranów, urządzeń obcych - dodaje Małgorzata Pawelec.