Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Klara, dziewica
Dziś jest: 11 sierpnia 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

REGION

Jakie inwestycje na Mazowszu w 2017 roku? Radni przyjęli budżet

poniedziałek, 19 grudnia 2016 20:49 / Autor:

W poniedziałek w Warszawie obradował Sejmik Województwa Mazowieckiego. Wśród najważniejszych spraw, jakimi zajęli się radni był system opieki zdrowotnej oraz budżet Mazowsza na 2017 rok.

Radni Mazowsza alarmują – po nowym roku część szpitali może zostać poważnie sparaliżowana ze względu na zmiany w prawie pracy czy zauważalnie najniższym w skali kraju stopniem wzrostu nakładów finansowania przez NFZ. Marszałek Adam Struzik ponadto obawia się zmian zapowiadanych przez rząd:

Poza tym o znaczącym niedoszacowaniu środków w mazowieckim oddziale NFZ świadczą coroczne nadwykonania. Tylko w 28 placówkach podległych samorządowi województwa mazowieckiego wartość niezapłaconych świadczeń w latach 2011 – 2015 udzielonych ponad limity zawartych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia przekracza 141 mln zł. Z kolei zaplanowany przez rząd wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w znaczący sposób podwyższą koszty leczenia. Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego:

Podległe marszałkowi palcówki na Mazowszu na etacie zatrudniają 16 tyś osób, zaś na umowy cywilno-prawne to aż 3,5 tys osób.

Radni przyjęli także budżet na przyszły rok. 411 mln zł będzie przeznaczonych na inwestycje, 350 mln zł na „janosikowe”, 290 mln zł na funkcjonowanie kolei – to najważniejsze pozycje budżetu Mazowsza. Ponad 10 mln zł otrzymają także organizacje pozarządowe. Na rozbudowę dróg z kasy województwa przeznaczonych zostanie blisko 200 mln zł, z czego połowa to środki unijne. Najdroższą inwestycją będzie rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 747 od skrzyżowania z drogą krajową nr 79 wraz ze skrzyżowaniem w Lipsku do drogi wojewódzkiej nr 754. Koszt 25 mln zł. Z kolei rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 727 Klwów – Szydłowiec pochłonie 7 mln zł. Z mazowieckiej kasy sfinansowane ma zostać w najbliższym roku ocieplenie budynku szpitala psychiatrycznego w Radomiu za blisko 600 tyś zł. Za blisko 400 tyś zł wybudowane zostanie też nowe ogrodzenia Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Ale prace nad przyjętym w poniedziałek budżetem jeszcze się nie skończyły. Wszystko ma się zmienić, gdy pojawią się inwestycje za poniedzące z Unii Europejskiej- zapowiada skarbnik województwa, Marek Miesztalski.

Wśród istotnych dla regionu radomskiego spraw, jakim zajęli się radni było wyznaczenie nowej aglomeracji dla Gielniowa. W jej skłąd od nowego roku będą wchodziły miejscowości: Antoniów, Bieliny, Gielniów, Goździków, Jastrząb, Marysin, Stoczki, Zielonka, Zygmuntów. Tym samym liczba mieszkańców tej aglomeracji spadnie o blisko tysiąc (z 3,5 tys mieszkańców).

Zapraszamy do nas: