Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

REGION

Fajerwerki z rozsądkiem!

sobota, 31 grudnia 2016 10:26 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. www.mazowieckie.pl
Jakub Szczechowski

Pięknie wyglądają na niebie, ale są też częstym powodem nieszczęść. Zewsząd płyną apele o rozwagę i ostrożność przy używaniu fajerwerków.

Co roku apeluje straż pożarna, apeluje policja, apelują nawet urzędnicy, a i tak dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Wojewoda mazowiecki przypomina, że fajerwerki to nie zabawki, ale materiały pirotechniczne. Jak należy obchodzić się zatem z fajerwerkami?

- Nie wolno odpalać fajerwerków w miejscach publicznych oraz innych, w których ich użycie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Warto pamiętać, że za takie wykroczenie grozi nam areszt, ograniczenie wolności albo grzywna.

- Nie można używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, na tarasach i balkonach, a także odpalać ich z okien budynków.

- Przed odpaleniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi – producent ma obowiązek umieścić ją na opakowaniu, koniecznie w języku polskim.

- Nie należy używać materiałów pirotechnicznych po spożyciu alkoholu i innych substancji odurzających.

- Fajerwerków oraz petard nie można odpalać z dłoni.

Podstawa to także zakup w pewnym źródle. Sprzedawcy muszą zaś pamiętać, że środki pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim.