Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 2 czerwca - błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze
Dziś jest: 02 czerwca 2020

REGION

Adam Struzik pisze do Andrzeja Dudy

środa, 04 stycznia 2017 16:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Adam Struzik przeciwko reformie oświaty. Jako prezes Zarządu Głównego Ruchu Obrony Polskiej Samorządności napisał w tej sprawie list do prezydenta Polski Andrzeja Dudy. 

Adam Struzik wyraził smutek, że "w tak ważnych kwestiach, jak przyszłość dzieci i młodzieży, lekceważy się głos ich, rodziców, nauczycieli, organizacji pozarządowych, a także samorządów, które w praktyce będą realizować wprowadzone przez Rząd zmiany". Dodał, że "debata publiczna, konsultacje, rozmowy to kwintesencja silnej i stabilnej demokracji". - I nie powinny być one traktowane jako przykry, urzędniczy obowiązek, ale jako narzędzie służące rzeczywistemu wsłuchiwaniu się w głos Polaków - czytamy w liście. 

Adam Struzik argumentuje również, że "tak ważne dla życia przyszłych pokoleń zmiany powinny być przygotowywane w skupieniu, z wielką rozwagą, roztropnością i co najważniejsze – ponad podziałami politycznymi". - My samorządowcy najlepiej wiemy, jak delikatną materią jest system edukacji. To właśnie samorządy wspólnie z rodzicami i środowiskiem nauczycielskim od lat dbają o to, aby nasze szkoły funkcjonowały jak najlepiej, aby dawały jak najwięcej uczniom. To samorządy pozyskując środki unijne, ale także zaciągając wieloletnie kredyty, starały się dostosować budynki szkolne do potrzeb wynikających z kolejnych reform edukacji. Wiele z tych zobowiązań do dziś jest spłacanych. Nie rozumiem zatem dlaczego i w imię jakich wartości, w toczącej się debacie głos samorządów i Rad Rodziców został zignorowany. Tak być nie powinno. Tak być nie musi - pisze Adam Struzik. 

Przypomnijmy, że w październiku i listopadzie 2016 roku Kuratorium Oświaty w Warszawie zorganizowało spotkania z dyrektorami i nauczycielami szkół, w tym gimnazjów. Udział w nich wzięło około 300 dyrektorów i ponad 700 nauczycieli. 

- Chcemy także bezpośrednio pomagać samorządom. Spotykamy się indywidualnie z przedstawicielami gmin i powiatów. Zależy nam aby przyjmowane rozwiązania, wynikające z reformy edukacji, miały przede wszystkim na uwadze dobro uczniów - powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

- Mam nadzieję, że spotkania pomogły rozwiać wątpliwości związane z wprowadzeniem reformy edukacji. Chcemy być partnerem dla samorządowców. W trakcie cyklu spotkań odpowiadaliśmy i będziemy nadal odpowiadać na wszystkie pytania przez nich zgłaszane. Celem reformy jest poprawa jakości kształcenia - będzie to możliwe, jeśli wszyscy zaangażujemy się we wprowadzanie zmian w polskiej edukacji – powiedział z kolei Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Zapraszamy do nas: