Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

REGION

O co pytać w spisie powszechnym?

wtorek, 10 stycznia 2017 10:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com
Weronika Chochoł

Liczba osób bezdomnych, zarobki czy miejsce zamieszkania - każdy z nas może mieć wpływ na to, jakie pytania zawarte zostaną w spisie powszechnym, który przeprowadzony zostanie w 2021 roku.

Chociaż kolejna edycja Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań odbędzie się dopiero za cztery lata to już teraz trwają konsultacje dotyczące zadawanych w nim pytań. 

Dla statystyków ważne jest, by informacje zbierane w spisie powszechnym pozwoliły na wyciągnięcie wniosków odpowiadających potrzebom różnego rodzaju instytucji i opinii publicznej.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Warszawie, w pracach nad tworzeniem pytań badania udział może wziąć każdy - zarówno osoba prywatna, jak i organizacja. Niezbędny jest natomiast komputer z dostępem do Internetu. Wypełniając dostępny w sieci kwestionariusz, można przedstawić swoje oczekiwania i pomysły dotyczące zagadnień, które powinny pojawić w przyszłym spisie powszechnym.

Aby wziąć udział wystarczy wypełnić specjalny kwestionariusz, który dotyczy przede wszystkim tego, jakie informacje są dla danej osoby najbardziej ciekawe, czy potrzebne, z jakich treści badanych przez Główny Urząd Statystyczny korzysta najbardziej, a jakich danych brakuje.

Wypełniając dostępny w sieci kwestionariusz, można przedstawić swoje oczekiwania i pomysły dotyczące zagadnień.

Urząd Statystyczny w Warszawie zachęca do udziału w konsultacjach: Spis powszechny jest najważniejszym badaniem polskiego społeczeństwa. Z tego powodu liczy się każda opinia na jego temat. Termin wypełniania ankiety mija 16 stycznia, a znaleźć ją można na stronie internetowej GUS: konsultacje-spis-2021.stat.gov.pl.