Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

REGION

Na akcyzie zaoszczędził 600 tysięcy

piątek, 27 stycznia 2017 09:43 / Autor: Weronika Chochoł
fot. mazowiecka.policja.gov.pl
Weronika Chochoł

Ponad tonę suszonych liści tytoniu oraz blisko 70 kg krajanki tytoniowej zabezpieczyli mazowieccy policjanci. Funkcjonariusze w mieszkaniu zatrzymanego 58 - latka znaleźli również maszynę do cięcia tytoniu, suszarnię do obróbki suszu tytoniowego oraz wagę elektryczną.

To była rutynowa kontrola drogowa. W miniony wtorek radomscy policjanci zatrzymali  samochód osobowy, którym kierował 58-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego. W aucie funkcjonariusze znaleźli susz tytoniowy niewiadomego pochodzenia. - Jak się okazało, zatrzymany kupował na terenie Mazowsza liście tytoniu, które następnie poddawał obróbce i sprzedawał z zyskiem jako tytoń do palenia tzw. krajankę tytoniową. - informuje Rafał Jeżak z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs w Radomiu.

Jednak to nie wszystko. Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Mazowieckiej Policji przeszukali również mieszkanie pomieszczenia gospodarcze, które należą do zatrzymanego - relacjonuje Rafał Jeżak:

58-latek nie płacąc podatku akcyzowego oszukał skarb państwa na blisko 600 tys zł. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Przypadek 58-latka to niejedyny przykład walki z przestępczością akcyzową. Oszuści mają różne metody, dzięki którym produkowany przez nich tytoń liczony jest w tonach - mówi Rafał Jeżak z Mazowieckiej Policji: - Na terenie województw mazowieckiego i świętokrzyskiego zlikwidowano 5 profesjonalnych nielegalnych linii technologicznych przeznaczonych do produkcji tzw. krajanki tytoniowej w trakcie których ujawniono i zabezpieczono blisko 7 ton wyrobów tytoniowych. Straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego to kwota rządu 3,5 mln. zł.

Łącznie zatrzymano 9 osób.

fot. Mazowiecka Policja: