Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

REGION

Śmierć odpowiedziała za swoje winy!

wtorek, 28 lutego 2017 17:46 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Śmierć ponownie poległa! We wtorek, 28 lutego w Jedlińsku odbyło się tradycyjne Ścięcie Śmierci.

Impreza swoją tradycją sięga XVII wieku. Wtedy młodzież studencka w Jedlińsku ścinała kukłę śmierci. W XIX zwyczaj opisał ks. Jan Kloczkowski,  ówczesny proboszcz parafii w Jedlińsku i właśnie w tej formie widowisko zachowało się do dziś. O godz. 13:00 Kamil Dziewierz - wójt gminy Jedlińsk oddał klucze do miejscowości wójtowi Pardole. Rządy historycznej władzy trwają do północy. Jak zapewniał ze sceny wójt Pardoła, przekazanie władzy to zwyczaj, z którym nie warto dyskutować.

Kiedy wójt Pardoła wybral się na poszukiwania Śmierci, uczestnicy imprezy spędzili czas przy akompaniamencie kapel ludowych.

Wójt Pardoła zapewniał, że wraz ze swoimi poddanymi schwyta śmierć i kostucha usłyszy należny wyrok:

Posukiwania odbywały się na terenie Jedlińska. Fakt, że Śmierć w końcu polegnie to radość dla Pary Młodej, w której role wcielili się bracia - Karol i Mateusz Nowakowscy:

Poszukiwania trwały, a "poprzedni" wójt - Kamil Dziewierz mógł na chwilę odetchnąć. Jakl podkreśla jedlińskie Kusaki mają bogatą tradycję i przyciągają do miejscowości wielu gości:

Uczestnicy imprezy nie żałowali, że po raz kolejny wzięli w niej udział:

Dopisała pogoda, widzowie i goście. Widowisko odbywa się według tradycyjnego scenariusza i od lat odgywane jest w ostatni dzień karnawału. Tradycyjnie we wszystkie role wcielają się mężczyźni. Kobieta - rolę Anioła - odegrała tylko raz. Ta tradycja nie zaginie - zapewnia Agnieszka Gryzek - dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku:

Śmierć udało się odnaleźć, osądzić i ściąć. Okazało się, że zbrodniarka również świętowała Kusy Wtorek i pijana zasnęła. Wtedy znaleźli ją mieszczanie i przyprowadzili do Ratusza, gdzie zapadł wyrok, który bezzwłocznie został wykonany. Następnie Kostucha przewieziona została do proboszcza ks. Grzegorza Wójcika, który wydał pozwolenie na pochówek:

Po widowisku na scenie na Rynku w Jedlińsku wystąpił zespół After Party. Później do zabawy zachęcał zespół Szał.

Wśród licznych gości znalazła się poseł Anna Kwiecień, dla której impreza ta jest szczególnie ważna, ponieważ była związana z Jedlińskiem. Dla poseł Anny Kwiecień Kusaki w Jedlińsku są powodem do dumy:

Ścięcie Śmierci w Jedlińsku odbyło się pod patronatem medialnym Radia Plus Radom.