Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Ptasia grypa w odwrocie

czwartek, 30 marca 2017 13:48 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. pixabay.com
Jakub Szczechowski

Zmniejsza się liczba ognisk zakaźnych ptasiej grypy. Sprzymierzeńcem jest wiosenna pogoda.

- Dwa dni temu zakończyliśmy już obostrzenia, związane z wystąpieniem tej grypy, na terenie powiecie białobrzeskiego - powiedział nam Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu Grzegorz Zaborski. Lepsza sytuacja jest też w przpypadku Afrykańskiego Pomoru Świń.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego wykryto ognisko wirusa H5N8 w gminie Promna (powiat białobrzeski). W małym gospodarstwie padło dziesięć sztuk drobiu, kolejnych osiem uśpiono. Wszystkie ptaki zostały poddane utylizacji. Gospodarstwo zostało odkażone, spalono też drobne przedmioty znajdujące się na działce. Zakazem objęte zostało m.in. przemieszczanie drobiu bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii, sprzedaż drobiu na targowiskach. Wyznaczono wówczas strefę zapowietrzoną w tej gminie oraz strefę zagrożoną na obszarach powiatów: białobrzeskiego i grójeckiego. 

Ministerstwo rolnictwo zapowiada jednak zmiejszenie ograniczeń. Najważniejsze jest to, że nie będzie już trzeba trzymać drobiu w zamkniętych budynkach. Kury, kaczki, czy gęsi będą mogły przebywać na zewnątrz, ale pod dozorem. Konieczne będzie nadal odseparowanie drobiu od dzikiego ptactwa.