Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

REGION

Szczepionki dla lisów w lasach

wtorek, 25 kwietnia 2017 07:23 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com
Weronika Chochoł

Od 25 kwietnia do 8 maja w powiatach województwa mazowieckiego prowadzone będzie doustne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.

Doustna szczepionka będzie zrzucana z samolotów na kompleksy leśne, pola i łąki z wyłączeniem akwenów wodnych i terenów zabudowanych. Szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci krążka koloru brunatno-zielonego, o rybnym zapachu. Lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Dla innych zwierząt szczepionka nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie.

Akcja prowadzona będzie w następujących powiatach województwa mazowieckiego: białobrzeskiego z wyłączeniem gminy Promna, garwolińskiego, kozienickiego, lipskiego, łosickiego, mińskiego, ostrowskiego, otwockiego, przysuskiego, radomskiego z Radomiem, siedleckiego z Siedlcami, sokołowskiego, szydłowieckiego, węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego oraz zwoleńskiego.

Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny, natomiast kontakt zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką powinien zostać zgłoszony lekarzowi weterynarii. Jak przekonuje dr Grzegorz Zaborski - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu - szczepionka nie jest szkodliwa dla ludzi ani zwierząt, jednak warto zachować ostrożność. - Nie ma zagrożenia dla ludzi czy zwierząt domowych, przy fizycznym kontakcie z nieuszkodzonym pakietem tej szczepionki:

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone szczepionki, o przestrzeganie kilku zasad:

  • prosimy nie podnosić i nie dotykać przynęt ze szczepionką,
  • dla zachowania ostrożności prosimy przy ewentualnych kontaktach z przynętami na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos gruntownie przemyć te miejsca wodą i mydłem. W dalszym postępowaniu zgłosić się do lekarza medycyny,
  • po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach,
  • w wypadku kontaktów zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii,
  • prosimy nie podnosić i nie niszczyć przynęt ze szczepionką,
  • przy kontaktach ze szczepionką zgłosić się do lekarza medycyny,
  • stosowne informacje przekazać dzieciom przez ich opiekunów i rodziców.

Lis jest głównym przenosicielem wścieklizny. Skuteczność przeprowadzanej akcji osiągnięta zostanie na drodze kilkukrotnego rozrzucenia przynęt (wiosna – jesień). Przynęty mają kształt kostki koloru brunatno - zielonego. W środku umieszczony jest plastikowy blister (średnica 20 mm) z płynną szczepionką przeciwko wściekliźnie. Po przegryzieniu blistra przez lisa – szczepionka w zetknięciu ze śluzówką jamy ustnej wytwarza odporność przeciwko wściekliźnie.