Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

REGION

Policja prosi o pieniądze?

piątek, 05 maj 2017 10:37 / Autor: Weronika Chochoł
fot. policja.pl
Weronika Chochoł

Podawali się za policjantów i zadzwonili do jednego z ostrołęckich kantorów z prośbą o pieniądze. Policja przypomina: "Funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie jakiejkolwiek gotówki!".

Skoro wypadek i wnuczek w potrzebie są już zbyt nagłośnione, czemu by nie spróbować oszustwa z wykorzystaniem osoby zaufania publicznego? - mogli pomyśleć oszuści, którzy coraz częściej podają się za policjantów lub funkcjonariuszy CBŚP. Na taki pomysł wpadli oszuści, którzy działali w Ostrołęce. - Zadzwonili do jednego z kantorów podając się za policjantów. Wyjaśnili, że w ramach prowadzonych działań potrzebują pieniędzy. - mówi Rafał Jeżak z Mazowieckiej Policji:

 Podobnie jak pracownicy kantoru, coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. oszustwo „na policjanta” lub funkcjonariusza CBŚP. Schemat ich działania jest za zwyczaj podobny - wyjaśnia Rafał Jeżak:

W przypadku podejrzanego telefonu nie wahajmy się zachować rozsądku. Nie ulegajmy również presji czasu i groźbom oszustów. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nie proszą również o przekazanie gotówki. Nie należy wdawać się w rozmowę z oszustem. Każdy podejrzany telefon należy zgłosić policji.