Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Turyści mogą być spokojni

piątek, 19 maj 2017 08:11 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Utworzony w ubiegłym roku Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe klientom biur podróży. Dzięki niemu możliwa będzie szybka i bezproblemowa wypłata odszkodowań, w przypadku ogłoszenia przez biuro niewypłacalności.

Lato 2017 to pierwszy sezon turystyczny, podczas którego klienci polskich organizatorów turystyki zostaną objęci dodatkową ochroną na wypadek niewypłacalności. Ochrona nie będzie objęta kwotą górną. Zabezpieczenia, które obowiązywały do tej pory - gwarancje ubezpieczeniowe/bankowe, opiewające na konkretną sumę wyliczaną na podstawie obrotów, zostały uzupełnione przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w razie niewypłacalności organizatora turystyki, wypłaty z funduszu pokryją wszystkie zobowiązania wobec klientów.

– Choć Polska Izba Turystyki inaczej wyobrażała sobie kształt TFG, który niesie ze sobą sporo uciążliwych obowiązków dla przedsiębiorców, to z punktu widzenia klienta wprowadzenie takiego zabezpieczenia jest krokiem w dobrą stronę. Powinno ono wyeliminować wszelkie ryzyko finansowe oraz sprawić, że w razie ewentualnej niewypłacalności organizatora, klient otrzyma stuprocentowy zwrot poniesionych kosztów. – ocenia Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

 Zgodnie z ustawą przyjętą w lipcu ubiegłego roku, organizatorzy turystyki mają obowiązek odprowadzania składek do TFG od każdej umowy o imprezę turystyczną podpisywaną z klientem. W zależności od rodzaju imprezy składki te wynoszą 15 zł, 13 zł, 10 zł bądź 0 zł.

Kwota gwarancji daje możliwość szybkiej wypłaty roszczeń - to zwiększy komfort i bezpieczeństwo turystów. - podkreśla Izabela Stelmańska zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie:

TFG dysponuje obecnie 11 mln zł na potencjalne wypłaty odszkodowań dla klientów w ramach II filaru zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności biura podróży. Organizatorzy turystyki wpłacają co miesiąc ok. 2 – 3 mln zł do funduszu. Obecnie ok. 3350 przedsiębiorców miesięcznie składa deklaracje do TFG, zaś około 30 proc. organizatorów turystyki płaci niezerową składkę do TFG. Fundusz przewiduje, że w lecie ten odsetek wzrośnie do ponad 50 proc. (więcej będzie wyjazdów zagranicznych). Liczba organizatorów dokonujących wpłat wynosiła więc będzie ok. 1850.

Jak sprawdzić, czy biuro, z którego usług zamierzamy skorzystać wpłaca składki w ramach Funduszu? - Niezwykle istotne jest, aby przed dokonaniem zakupu imprezy turystycznej sprawdzić, czy jesteśmy objęci ochroną. Przysługuje ona klientom legalnie działających organizatorów turystyki, dopełniających wszystkich ustawowych obowiązków. Warto sprawdzić w urzędzie marszałkowskim bądź na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki, czy nasz organizator posiada wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych. - informuje Izabela Stelmańska.

Ważne jest też, aby sprawdzić, czy na umowie o imprezę turystyczną wyróżniona została składka na TFG