Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Zdolność kredytowa Mazowsza stabilna

piątek, 26 maj 2017 09:32 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Poziom zdolności kredytowej województwa mazowieckiego jest stabilny. Tak wynika z oceny wystawionej przez amerykańską agencję ratingową Fitch.

Fitch Ratings potwierdził rating województwa mazowieckiego: międzynarodowy długoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej (Issuer Default Rating; IDR) na poziomie „BBB+'', międzynarodowy długoterminowy rating dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie „A-„ oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie ,AA+(pol)".

– Fitch uznał, że wyniki finansowe województwa są  dobre zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Dochody są stabilne, kwestia „janosikowego" została unormowana, generujemy odpowiednie nadwyżki operacyjne, mamy dobry poziom inwestycji, nasz dług zmniejsza się – to wszystko znajduje odzwierciedlenie w ratingu – podkreśla Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.

Najnowszy raport jest potwierdzeniem poprzednich prognoz dla wojewodztwa. Według Fitch oznacza to, że w średnim okresie mazowsze utrzyma stabilność i dobre wyniki budżetowe. Równocześnie spadało będzie zadłużenie bezpośrednie województwa.

Według prognoz amerykańskiej agencji w ciągu najbliższych trzech lat nadwyżka operacyjna Mazowsza może wynieść co najmniej 540 mln zł rocznie, co znacznie przekroczy roczną obsługę zadłużenia. W 2017 r. wydatki na tzw. „janosikowe" wyniosą 357 mln zł - ok. 20 proc. wydatków operacyjnych. Dobre wyniki operacyjne oraz płynność województwa osiągnięte w 2016 r. pozwoliły mu na całkowitą spłatę zaległego „janosikowego" za 2014 r. Oznacza to, że Mazowsze uregulowało wszystkie zaległosci związane z "janosikowym".

Spadać będzie również zadłużenie bezpośredni: z 1,44 mld zł na koniec 2016 r. (67 proc. wydatków bieżących) do ok. 1 mId zł na koniec 2020 r. (40 proc.). Spadek zadłużenia województwa notowany jest od 2014 roku.

Agencja zwróciła również uwagę na dobrą sytuację ekonomiczną województwa na tle całego kraju. Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca Mazowsza stanowił w 2015 r. 159 proc. średniej krajowej. Stopa bezrobocia na koniec 2016 r. wyniosła 7,2 proc. i była niższa od średniej krajowej.

Fitch odnotował również fakt zmiany podziału statystycznego, do którego dojdzie m.in. dzięki staraniom władz województwa. Mazowsze to region niezwykle zróżnicowany. Z tego powodu nastąpi podział statystyczny na dwie odrębne jednostki statystyczne NUTS 2. Fitch zauważa, że „zwiększy to szansę na wyższe dotacje unijne dla słabszych podregionów województwa".

Takie prognozy cieszą marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika: – To dobra wiadomość i potwierdzenie, że kondycja Mazowsza jest coraz lepsza – komentuje decyzję Fitch Ratings Adam Struzik.