Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

REGION

Nie rób oprysków w ciągu dnia!

piątek, 02 czerwca 2017 09:19 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Pszczelarze apelują do rolników: nie pryskajcie roślin w ciągu dnia. Środki chemiczne szkodzą pszczołom.

Pszczelarze sprzeciwiają się stosowaniu oprysków rolniczych w ciągu dnia. To szkodzi pszczołom i ogranicza liczebność owadów w pasiekach.

- Jest to bardzo niekorzystna sprawa dla pszczół i dla ich zdrowia, rozwoju. Ilość lotnych pszczół się zmniejsza. Ta, która zostaje na polu podtruta i pasieka się zmniejsza. Bywa tak, że nie ma generalnego otrucia pszczół, nie leżą pszczoły martwe przed ulem, jednak pasieka, zamiast rozwijać się latem, zmniejsza się, bo ktoś w okolicy robi na polu opryski - mówi Lucjan Walasek, prezes Koła Pszczelarzy w Radomiu.

Wiele osób nieświadomie naraża pszczoły, bo nie wie, że opryski należy wykonywać po ustaniu okresu lotnego. Ważny jest tutaj element edukacyjny.

- Popularyzujemy wiedzę na temat, kiedy, jak i w jaki sposób należy pryskać rośliny i szkodniki. Trzeba już zaczynać od dziecka, bo to właśnie dziecko niejednokrotnie przypomina rodzicom o terminie pryskania, żeby tato nie pryskał w ciągu dnia, tylko kiedy pszczoły są wieczorem w ulu - mówi Jan Mucha, kierownik sziału prewencji i rehabilitacji KRUS.

Środki chemiczne przenoszone przez pszczoły nie są bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka. Do miodu dostają się znikome ilości pestycydów, ale konsekwencją zmniejszania się populacji pszczół jest mniejsza produkcja miodu.

- Jeśli chodzi o dostanie się środków chemicznych do miodu, do produktów, to raczej tu tak dużego wpływu to nie ma, dlatego, że środki chemiczne, które otrują pszczołę na polu, to ona doleci do ula lub nie doleci. Zatem nie jest w stanie przynieść wziątku, który weźmie w postaci pyłku lub nektaru. Z kolei, gdyby przyniosła do ula, to najpierw taki pyłek idzie na karmienie młodych pszczół - tłumaczy Lucjan Walasek.

Przypadki niewłaściwego przeprowadzania oprysków należy zgłaszać do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Problem, jeśli chodzi o rolników polega na tym, że niektóre środki do oprysków mają osłabione działanie w niskich temperaturach. W tym roku chłodny kwiecień i maj przyniosły temperaturę na poziomie zaledwie kilku stopni powyżej zera w godzinach porannych i wieczornych, co sprawiało, że środki rozpylane w tym czasie nie były w pełni skuteczne.

Zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa:

- Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować ich stosowanie z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.

- Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy.

- Osoby stosujące środki ochrony roślin muszą posiadać również odpowiednie szkolenia potwierdzone aktualnym, na czas wykonywania zabiegów, zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub integrowanej produkcji roślin, lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do stosowania pestycydów.