Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Ponad 130 szkół widać z daleka

poniedziałek, 05 czerwca 2017 15:03 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Kampania "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" trafiła do ponad 130 szkół z województwa mazowieckiego. Dziś odbyło się uroczyste podsumowanie akcji.

Kampania jest cyklicznie organizowana już od 16 lat. Obecna edycja rozpoczęła się we wrześniu i miała objąć 100 szkół z województwa mazowieckiego. Tych było jednak dużo więcej, bo ponad 130.

- Rozdaliśmy ponad 30 tysięcy zestawów, które poprawiają widoczność, czyli zestawów odblaskowych. To przekłada się na ponad 120 tysięcy takich drobnych gadżetów. Chodzi nam o to, żeby uczyć, żeby zapobiegać wypadkom. Warto sobie uświadomić, że rocznie w naszym kraju na drogach ginie 3 tysiące osób, czyli całe małe miasto. Na Mazowszu około 500. Wśród zabitych jest kilkanaścioro dzieci. Uważam, że ta akcja wpisuje się w to wszystko, co robimy w Polsce - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Dariusz Piątek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu dodaje, że kampania "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" osiągnęła sukces, bo udało się dotrzeć do większej liczby szkół, niż pierwotnie zamierzano.

W subregionie radomskim prawie 60 szkół zostało objętych kampanią. - Zaczynaliśmy od szkół, które leżą przy dużych ciągach komunikacyjnych - przy drogach krajowych i schodziliśmy w miarę trwania akcji do kolejnych. Nie wszystkie szkoły odwiedziliśmy, ale ten rok szkolny się kończy, we wrześniu zaczyna się nowy i od nowa, z nowym zapałem będziemy do tej akcji podchodzili - mówi dyrektor Dariusz Piątek.

Marszałek Adam Struzik przekonuje, że uzasadnieniem dla prowadzenia kampanii odblaskowej są statystyki z dróg w Polsce. Są one jednymi z najgorszych w Europie.

- Jesteśmy ciągle w ogonie Europy, jeśli chodzi o ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym i kalectwem - podkreśla marszałek.

W ramach podsumowania odbyły się różnego rodzaju konkursy i zabawy. Jedną ze szkół, do których trafiły elementy odblaskowe była Publiczna Szkoła Podstawowa w Orońsku. Z noszeniem odblasków bywa różnie, ale dzieci zgodnie podkreślają, że trzeba o nich przypominać.

Na oddziale dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie został dziś otwarty "kącik bezpieczeństwa ruchu drogowego". To zachęta dla dzieci do zapoznania się z tematyką BRD, ale nie tylko. Marszałek Adam Struzik:

Kolejna edycja kampanii odblaskowej rozpocznie się we wrześniu.